Poláci otestovali nejlevnější proudové letadlo na světě. Na jeho vývoj přispěla EU

ČTK ČTK
15. 4. 2019 14:10
Prototyp malého dopravního proudového letadla polské konstrukce a výroby má za sebou první lety, oznámila zpravodajská televize TVN 24. Výrobci pětisedadlového letounu Flaris Lar1 slibují, že půjde o nejlevnější stroj svého druhu na světě, přesnou cenu však dosud neohlásili, dodala stanice.
Foto: Flaris
Foto: Flaris

Letoun, vyvíjený už téměř deset let i za přispění fondů Evropské unie, má zatím za sebou 26 letů v podobě startů a přistání na dráze letiště Babimost ve městě Zelená Hora, které měly doladit konfiguraci stroje a ověřit jeho chování ve vzduchu.

Stroj, poháněný americkým proudovým motorem Williams FJ33-5A, je určen amatérským pilotům a má být schopen létat z travnatých letišť. Maximální rychlost má podle tvůrců dosahovat 770 kilometrů za hodinu, dolet má přesáhnout 3000 kilometrů.

"Cena letadla a provozní náklady budou čtvrtinové oproti jiným strojům v kategorii lehkých proudových strojů," slibuje ředitel firmy Flaris Rafal Ladziński.

Všichni přímí konkurenti se podle dostupných údajů vyrábějí v USA, TVN 24 nicméně zmínila i slovenský létající automobil AeroMobil či "létající taxík" CityAirbus.

 

Právě se děje

Další zprávy