Otevřel se první letošní delší kus nové dálnice. Prodloužení D6 zkrátí cestu do Varů

nev nev
Aktualizováno 30. 11. 2020 12:40
Hned dva nové navazující úseky dálnice D6 se rozhodlo Ředitelství silnic a dálnic otevřít v poslední listopadový den. Po pondělní desáté hodině ŘSD pustilo první vozy na úsek mezi Novým Strašecím a Řevničovem a na navazují obchvat této dopravou tvrdě zkoušené obce spolu s obchvatem sousedních Krušovic. Celkem se otevřelo 9,7 kilometru nové dálnice.

Slavnostní otevření si nenechal ujít premiér Andrej Babiš ani ministr dopravy Karel Havlíček. Vedle těchto úseků na D6 se letos podaří zprovoznit v rámci dálnic už jen 11 kilometrový severomoravský úsek D48 mezi Rybím a Rychalticemi, tak se však jedná pouze o modernizaci současné čtyřproudé silnice I/48 na parametry dálnice.

Úsek dálnice mezi Novým Strašecím a Řevničovem je podle mluvčího ŘSD Jana Studeckého už několik dní stavebně hotový. "Probíhat nyní již budou pouze dokončovací a administrativní práce," uvedl mluvčí.

U Řevničova ještě v příštím roce nechá ŘSD postavit kruhový objezd v místě, kde se kříží nynější silnice I/6 a nově vybudovaná silnice I/16. Součástí bude i napojení na obchvat. Zatím je zde klasická křižovatka. "Okružní křižovatka bude dokončena do konce června 2021," dodal mluvčí.

Stavba obou úseků začala v roce 2017. Jde o investici v celkové hodnotě téměř dvě miliardy korun bez DPH. Část nákladů by měla pokrýt evropská dotace.

"Vzhledem k neustále rostoucím dopravním intenzitám je již současná silnice I/6 z hlediska bezpečnosti i plynulosti dopravy nevyhovující, a bude proto v celé svojí délce nahrazena dálnicí D6. Kromě dvou dnes zprovozňovaných úseků realizujeme také pětikilometrový obchvat Lubence, který řidičům otevřeme začátkem druhé poloviny příštího roku," představil nejbližší plány na dobudování dálnice D6 generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Na všech zbývajících úsecích D6 podle něj probíhá intenzivní příprava. 

Foto: Aktuálně.cz

Příští rok by tedy mohla začít stavba zbývajících tří středočeských úseků karlovarské dálnice D6. Nejdál postoupila příprava u Krupé, další úseky jsou u Hořesedel a Hořoviček. ŘSD předpokládá, že by měly být hotové v roce 2024.

Na úsek u Krupé už ŘSD vypsalo tendr, práce by měly začít v první polovině příštího roku. "Stavba délky 6,45 km navazuje na stavby D6 u Řevničova," uvedl Mátl. Hodnota zakázky je podle něj zhruba 1,9 miliardy korun.

Foto: Aktuálně.cz

 "Mohli bychom je začít v roce 2023," řekl dnes novinářům ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Kompletní dostavba dálnice D6 mezi Prahou a Chebem je zásadní pro několik regionů. Zbývá ale také postavit ještě několik úseků v Karlovarském kraji. "Mohli bychom je začít v roce 2023," řekl novinářům ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Podle aktuálních předpokladů ŘSD by D6 měla být kompletně dostavěná v roce 2026, podle dnešního Havlíčkova vyjádření by to mohlo být minimálně o rok dříve, upozornila ČTK. Přispět by k tomu měl takzvaný zákon o liniových stavbách, který má napomoci urychlit výkup pozemků mimo jiné pro dopravní stavby.

Na dálnici je aktuálně ve výstavbě ještě třetí úsek, pětikilometrový obchvat Lubence v Ústeckém kraji. Ten by měl být hotový v polovině příštího roku.

Foto: Ředitelství silnic a dálnic

Celá dálnice z Prahy přes Karlovy Vary a Cheb na hranice s Německem má měřit 168 kilometrů, v provozu je 76 kilometrů (dalších 8 km jako čtyřpruhová I/6). Nejstarším je úsek Kačice - Nové Strašecí, který byl otevřen v roce 1985.

D6 je zařazená do sítě mezinárodních silnic jako tah E48, spojuje hlavní město Prahu s průmyslovou aglomerací v severozápadní části republiky a s lázněmi - Karlovými Vary, Mariánskými Lázněmi, Jáchymovem a Františkovými Lázněmi. Je vedena z hlavního města ve směru Nové Strašecí - Karlovy Vary - Sokolov - Cheb až na hranice s Německem. 

První průjezd novým úsekem krátce po otevření:

Otevření nového úseku dálnice D6 | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

před 11 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 51 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy