Ejpovický tunel je hotov. První vlak projel už i druhým tubusem

Ejpovickým tunelem projel první vlak.
První manipulační nákladní vlak projel dnes po 16:40 severním tubusem nejdelšího železničního tunelu v České republice u Ejpovic u Plzně. Zkušební provoz severním tubusem dnes povolil Drážní úřad. Jižním tubusem více než čtyřkilometrového tunelu jezdí vlaky už od poloviny listopadu. První vlaky s cestujícími projedou severní částí tunelu v sobotu. V plném provozu podle nového jízdního řádu začnou vlaky jezdit celým tunelem od 9. prosince, tedy od neděle.

Ejpovický tunel je součástí modernizace trati mezi Plzní a Rokycany za 6,8 miliardy korun, z toho téměř polovinu stál tunel. Modernizovaná trať patří do III. železničního tranzitního koridoru z Prahy do Chebu.
"Dnes odpoledne provedl Drážní úřad zkušební prohlídku severního tubusu tunelu. Neobjevily se žádné komplikace, proto mohl být zahájen zkušební provoz, který potrvá, stejně jako u jižního tubusu, do 31. prosince 2019," řekl mluvčí Drážního úřadu Martin Novák. Během příštího roku se bude zkoumat reálný provoz celé stavby.
Ražba jižního tubusu o délce 4150 metrů začala u Kyšic v únoru 2015 a skončila před Plzní v červnu 2016.
Od nového grafikonu by rychlíky, které pojedou rychlostí až 160 kilometrů v hodině, měly trasu Plzeň - Rokycany zvládnout za 11 minut. To je o devět minut méně než dosud a dvakrát rychleji, než to zvládne nejrychlejší autobus.
Foto: David Jančík, archiv Metrostav a.s.
ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 7. 12. 2018 18:05
První manipulační nákladní vlak projel dnes po 16:40 severním tubusem nejdelšího železničního tunelu v České republice u Ejpovic u Plzně. Zkušební provoz severním tubusem dnes povolil Drážní úřad. Jižním tubusem více než čtyřkilometrového tunelu jezdí vlaky už od poloviny listopadu.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy