Ejpovický tunel je hotov. První vlak projel už i druhým tubusem

Ejpovickým tunelem projel první vlak.
První manipulační nákladní vlak projel dnes po 16:40 severním tubusem nejdelšího železničního tunelu v České republice u Ejpovic u Plzně. Zkušební provoz severním tubusem dnes povolil Drážní úřad. Jižním tubusem více než čtyřkilometrového tunelu jezdí vlaky už od poloviny listopadu. První vlaky s cestujícími projedou severní částí tunelu v sobotu. V plném provozu podle nového jízdního řádu začnou vlaky jezdit celým tunelem od 9. prosince, tedy od neděle.

Ejpovický tunel je součástí modernizace trati mezi Plzní a Rokycany za 6,8 miliardy korun, z toho téměř polovinu stál tunel. Modernizovaná trať patří do III. železničního tranzitního koridoru z Prahy do Chebu.
"Dnes odpoledne provedl Drážní úřad zkušební prohlídku severního tubusu tunelu. Neobjevily se žádné komplikace, proto mohl být zahájen zkušební provoz, který potrvá, stejně jako u jižního tubusu, do 31. prosince 2019," řekl mluvčí Drážního úřadu Martin Novák. Během příštího roku se bude zkoumat reálný provoz celé stavby.
Ražba jižního tubusu o délce 4150 metrů začala u Kyšic v únoru 2015 a skončila před Plzní v červnu 2016.
Od nového grafikonu by rychlíky, které pojedou rychlostí až 160 kilometrů v hodině, měly trasu Plzeň - Rokycany zvládnout za 11 minut. To je o devět minut méně než dosud a dvakrát rychleji, než to zvládne nejrychlejší autobus.
Foto: David Jančík, archiv Metrostav a.s.
ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 7. 12. 2018 18:05
První manipulační nákladní vlak projel dnes po 16:40 severním tubusem nejdelšího železničního tunelu v České republice u Ejpovic u Plzně. Zkušební provoz severním tubusem dnes povolil Drážní úřad. Jižním tubusem více než čtyřkilometrového tunelu jezdí vlaky už od poloviny listopadu.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve Francii zatkli kvůli útoku v Nice třetího člověka

Ve Francii zatkli v souvislosti se čtvrtečním atentátem v Nice třetího člověka. Informovala o tom dnes televizní stanice BFM, podle níž byl muž vzat do vazby v pátek večer. Jde o 33letého muže, který byl v bydlišti předchozího zadrženého. V bazilice v Nice ve čtvrtek zabil nožem pachatel dvě ženy a jednoho muže. Podezřelým je jednadvacetiletý Tunisan, jehož policie při zásahu postřelila a nyní je ve vážném stavu v nemocnici.

Francouzská policie pátrá po případných komplicích nebo lidech, k nimž pachatel mohl patřit. Jako prvního zadržela 47letého muže, po něm pak muže ve věku 35 let a nyní dalšího, o dva roky mladšího. Nacházel se na adrese, kde byl zadržen druhý podezřelý. "Snažíme se objasnit jeho roli v tom všem," citovala agentura AFP svůj zdroj.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy