Boeing končí s výrobou legendárních Jumbo Jetů. Koronakrize si žádala menší stroje

Boeing končí s výrobou legendárních Jumbo Jetů. Koronakrize si žádala menší stroje
Tato fotografie ukazuje první Boeing 747, který uvedly do provozu francouzské aerolinky Air France. Fotografie pochází z 13. dubna 1970.
I přes nastupující ekonomickou recesi přepravily Boeingy 747 během prvního půl roku milion cestujících. Do konce roku 1970 používalo Jumbo Jety sedmnáct leteckých společností z celého světa a počet lidí, kteří letěli na palubě některého z obřích strojů, se během prvních 12 měsíců jejich služby přehoupl přes sedm milionů.
Jumbo se odlepilo od země až krátce před druhou hodinou ranní newyorského času - v době, kdy mělo podle letového řádu přistávat v Londýně. Dráhy letiště Heathrow se 18 kol mohutného podvozku dotklo ve čtvrt na tři odpoledne místního času, oproti do té doby používaným letounům ušetřili cestující přibližně 20 minut. Na snímku z 21. května 1970 vidíte let Boeingu 747 nad Paříží.
Na počátku února 1970 začal Boeing 747 létat také na trase z Paříže do New Yorku. Na snímku vidíte francouzskou baletku Zizi Jeanmaireovou v kokpitu boeingu během slavnostního otevření linky Francie-USA.
Foto: Profimedia.cz
Adéla Očenášková Dan Poláček ČTK Adéla Očenášková, Dan Poláček, ČTK
1. 8. 2020 6:43
Výrobce letadel Boeing ve středu potvrdil spekulace, že do dvou let ukončí výrobu svého obřího letounu 747. Firma legendární Jumbo Jet poprvé uvedla do služby před padesáti lety. Později ale tyto stroje bojovaly s technickými problémy, konkurencí Airbusu či ekonomickou recesí. Podívejte se na historické i nové snímky Boeingu 747, který byl až do roku 2005 největším dopravním letounem na světě.
 

Právě se děje

Další zprávy