Šalingrad, Bystrouška či Vídeň-sever. Brněnské nádraží hledá jméno, hlasování začíná

pk pk
3. 9. 2018 14:13
Hlasování startuje, nejčastějším návrhem jsou různé varianty názvu Brno hlavní nádraží. Mnoho návrhů se snaží o humor či provokaci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.nadraziureky.cz

Brno - Anketa o název nového brněnského nádraží pokročila do fáze hlasování. Během září mohou lidé na webu hlasovat pro některý z více než 1500 návrhů. Z jedné e-mailové adresy lze poslat vždy jen jeden hlas, zúčastnit se ale může každý bez omezení věku a bydliště.

První fáze soutěže, kterou pořádá brněnský magistrát, trvala od 25. června do konce srpna. Lidé poslali celkem 3329 návrhů - z toho 1501 unikátních, 1257 názvů bylo duplicitních a 571 město vyřadilo, protože nesplňovaly pravidla soutěže (nejčastěji kvůli uvádění žijících osobností, použití vulgarit nebo cizojazyčných názvů).

"Nejvíce návrhů skloňuje variantu Brno hlavní nádraží. Jsme velmi zvědaví, jestli v samotném hlasování lidí zvítězí tradice, nebo nějaká kreativnější alternativa," říká brněnský primátor Petr Vokřál.

"Neustále také padaly varianty obsahující slova štatl, rola nebo přímo nádr. Mezi další favority patřila pojmenování po známých osobnostech - nejčastěji po Frantovi Kocourkovi či Leoši Janáčkovi. Časté bylo také použití jména hokejového klubu Kometa, a to v nejrůznějších obměnách," dodává Kateřina Gardoňová z tiskového oddělení magistrátu.

Mnoho návrhů se snažilo o humor či provokaci, například Vídeň-sever, Praha-východ, Bratislava-západ, Brno u Prahy, Šalingrad, Brno - Hlavně nedráždi(t) nebo Zatáčka mezi Prahou a Vídní. Objevily se třeba také názvy Brána jižní Moravy, Brněnské nádraží Lišky Bystroušky, NáBr nebo Brno na Moravě.

Do druhého kola, které proběhne od 1. do 28. října, postoupí deset soutěžních návrhů s největším počtem hlasů. Hlasovat budou moci opět i lidé s bydlištěm mimo Brno, podmínkou však je, že mají plně ověřený účet na portálu brnoid.cz, nebo vyplní hlasovací lístek přímo na podatelně Magistrátu města Brna.

Vítězný návrh bude jen doporučením, o pojmenování chystaného nádraží definitivně rozhodne komise Správy železniční dopravní cesty. Autoři postupujících návrhů získají zážitkové ceny s železniční tematikou, ceny obdrží také vylosovaní hlasující.

O přesunu současného brněnského nádraží, které kapacitně nestačí, se hovoří přes 90 let. Letos se přesun výrazně přiblížil, když stavbu nového nádraží u řeky Svratky - jižněji od dosavadního a dále od centra města - podpořily Jihomoravský kraj, město Brno i vláda. Odpůrci prosazovali stavbu pod Petrovem blíže současnému nádraží.

Odsun má stát kolem 43 miliard, na další miliardy mohou přijít související projekty. Zatím není jasné, kdy by se mohlo začít stavět.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy