Největší cykloparkoviště světa a stamiliony eur ve stezkách. Ráj kolařů existuje

Martina Marečková
12. 5. 2019 18:12
Z hlediska možností pro cyklisty hledá Nizozemsko ve světě konkurenci jen těžko. V zemi, která má 17 milionů obyvatel, je registrovaných 23 milionů jízdních kol, přičemž dva miliony z nich tvoří elektrokola. Tamní vláda loni v listopadu oznámila, že investuje dalších 345 milionů eur do cyklistické infrastruktury. Cílem je, aby za tři roky jezdilo na kole do práce nebo do školy o 200 tisíc lidí více než dnes. Právě v Nizozemsku - konkrétně v Utrechtu - se také nachází vůbec největší parkoviště pro jízdní kola na světě. Pojďme se podívat, jak to v takovém ráji cyklistů vypadá.
Foto: Martina Marečková

Denně 18 minut v sedle

Z hlediska možností pro cyklisty hledá Nizozemsko ve světě konkurenci jen těžko. V zemi, která má 17 milionů obyvatel, je registrovaných 23 milionů jízdních kol, přičemž dva miliony z nich tvoří elektrokola. To je v přepočtu na počet obyvatel nejvíce na světě.

  • Průměrný obč0an Nizozemska denně stráví v sedle jízdního kola 18 minut. Rozvoji cyklodopravy přirozeně pomáhá i rovinatá krajina.
 

Právě se děje

před 58 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy