Platby stojí, vlaky jedou. Mobilní aplikace Českých drah lidem blokovala platební čip

Filip Sýkora
23. 5. 2019 12:06
Aplikace pro bezkontaktní placení chytrým telefonem s názvem Google Pay přestala v posledních týdnech řadě uživatelů v Česku fungovat. Čip v telefonu, který placení umožňuje, jim totiž blokovala aplikace Českých drah. Ty se však brání, že technický konflikt naopak způsobila aktualizace aplikace Google Pay.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Služba Google Pay, která umožňuje bezkontaktní placení telefonem v kamenných obchodech, se v Česku potýká s problémy. Svědčí o tom rozezlené recenze uživatelů na oficiálním serveru pro stahování aplikací pro telefony s operačním systémem Android, ale i osobní zkušenost několika členů redakcí Hospodářských novin a serveru Aktuálně.cz.

"Půl roku mi aplikace na telefonu Honor 8x fungovala bez jediného problému, po poslední aktualizaci ale telefon přestal jakkoliv reagovat na přiložení k terminálu," píše například uživatel Jarda Zajíček.

Část klientů se na původ problémů ptala i u své banky, jejíž platební kartu musí uživatel do aplikace nejprve nahrát, aby s ní vůbec mohl platit. Hlavní část stížností však zřejmě mířila na oficiální portál Googlu. "Zaznamenali jsme pouze jednotky případů, kdy si klienti stěžují na problémy s placením pomocí Google Pay, a tyto s nimi individuálně řešíme," řekl Aktuálně.cz Jakub Heřmánek z tiskového oddělení Fio banky.

Fio patří mezi sedm společností, které Google Pay v Česku podporují - dále jde o Komerční banku, Monetu, J&T Banku, mBank, společnost Edenred, která vydává platební karty pro stravenky a benefitové systémy, nebo třeba Home Credit. Tento týden se k nim přidala i banka Creditas, jež provozuje i aplikaci Richee.

Někteří uživatelé v recenzích doporučují resetování telefonu do továrního nastavení. To je však poměrně radikální krok, kvůli kterému mohou lidé přijít i o některá svá data, a mnozí ho proto logicky odmítají udělat.

Mnoha dalším však pomohl jiný překvapivý krok: odinstalovat (či zaktualizovat) aplikaci Můj vlak, která zřejmě nějakým způsobem blokovala telefonu přístup k takzvanému NFC čipu - senzoru, který obstarává přenos dat při placení a který v sobě zpravidla mají i bezkontaktní platební karty.

Problém nepřímo potvrdil před několika dny administrátor Českých drah, který odpovídá na dotazy na zmíněném oficiálním portálu společnosti Google, kde si uživatelé aplikace stahují. Dotazy na konflikt s Google Pay se totiž objevily i v recenzích přímo na aplikaci Můj vlak. "Dobrý den, právě jsme vydali update, který vypíná funkci NFC kvůli Google Pay," napsal administrátor už v pátek 17. května několika uživatelům, kteří si na blokaci senzoru stěžovali.

"My jsme nic neprovedli"

Problémy s aplikací potvrdil Aktuálně.cz i mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Vina však podle něj neleží na straně dopravce. "U aplikace Můj vlak nedošlo k žádným změnám," napsal Aktuálně Šťáhlavský. "Zřejmě jde o důsledek aktualizace služby Google Pay." K problému došlo právě u uživatelů, kterým se platební nástroj od Googlu zaktualizoval.

Že chyba skutečně nevznikla na straně Českých drah potvrdil Aktuálně.cz pod podmínkou anonymity i vysoce postavený zdroj z prostředí technologických firem, který je dobře obeznámen i s událostmi okolo Google Pay. Bližší podrobnosti však nezmínil.

České dráhy problém vyřešily tím, že dočasně vypnuly funkci NFC ve své aplikaci. "Nyní zjišťujeme další podrobnosti," dodal Šťáhlavský.

Rozsah potíží ani to, zdali je jediným původcem aplikace Můj vlak, není zřejmý. Server Aktuálně.cz kontaktoval i zástupce českého Googlu, avšak ani přes opakované dotazy firma nebyla schopná dodat žádné oficiální vyjádření.

Faktem nicméně je, že problémy s fungováním mají sporadicky i jiné aplikace na placení pomocí NFC čipu. Některé banky si nechaly pro operační systém Android naprogramovat vlastní aplikace. To je třeba případ Air Bank, ČSOB či České spořitelny.

Nejde o ojedinělý problém

Právě Česká spořitelna se v poslední době rovněž potýkala s drobnými potížemi. "V předminulém týdnu jsme u vybraných klientů aplikace Poketka evidovali technické problémy při placení mobilním telefonem. Šlo zejména o uživatele s telefony Huawei s operačním systémem Android 9.0. Tento problém jsme vyřešili vydáním aktualizace aplikace," řekl Aktuálně.cz Lukáš Kropík z tiskového oddělení společnosti. Vzhledem k tomu, že problémy se vyskytly jen u některých zařízení, komplikace se celkem týkala jen nižších stovek klientů.

S problémy se sporadicky potýkají i další banky. "Po nové aktualizaci NFC nefunguje, používám Huawei P8 lite. Po roce fungování jsem se naučil chodit bez karty, nyní jsem se dostal do pěkně trapných situací," napsal už koncem února uživatel Stanislav Mozgva v recenzi na mobilní aplikaci Air Bank na zmíněném oficiálním serveru pro stahování aplikací.

Pro placení mobilním telefonem funguje v Česku ještě i platební služba Apple Pay. Tu však mohou používat jen telefony značky Apple, které mají vlastní operační systém iOS. V současnosti Apple Pay podporuje Česká spořitelna, Komerční banka, Moneta, Air Bank, mBank, J&T Banka, ale i Edenred a fintechová služba Twisto.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 55 minutami

Hasiči zasahují u požáru haly u Čelákovic, vyhlásili třetí stupeň poplachu

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, v hale jsou uskladněny zřejmě autodíly, oleje a plynové lahve, hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

"Požár byl hlášen před 20:00, je v plném rozsahu a hrozí pád konstrukce, na místě je 30 vozidel a 17 jednotek, vypomáhají i pražské," řekla Zemanová. Požár podle ní zřejmě způsobí velkou škodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy