Na trať z Prahy do Čakovic vyrazili Mravenci. Nesmrtelné motoráky mají novou tvář

on on
Aktualizováno 22. 3. 2019 11:48
Cestující, kteří vyrazí z pražského Masarykova nádraží do Čakovic, už mohou jezdit pohodlněji. Slovenská společnost ŽOS Zvolen dodala soukromému dopravci KŽC Doprava na linku S34 nové částečně nízkopodlažní motorové vozy řady 813. Stejný typ jezdí i po slovenských kolejích.
Nesmrtelné motoráky mají novou tvář | Video: Blahoslav Baťa

Jedná se o modernizace klasických motoráčků z Vagonky Studenka ze 70. let 20. století. Motorové vozy řady 810 a přípojné vozy řady 011 ve Zvoleni modernizují od roku 2006, železničáři soupravy překřtili na Mravence.

Motorová jednotka váží zhruba 39 tun a dosahuje rychlosti až devadesát kilometrů v hodině. Cestu z centra Prahy do konečné zastávky tak ujede za 25 minut. Najednou přepraví přes šest desítek sedících cestujících a nabarvené jsou podobně, jako autobusy Pražské integrované dopravy. Ve vlacích nebude chybět wi-fi.

"Tyto nové motorové jednotky 813, které jsme nasadili do provozu, jsou aktuálně nejmodernějšími vozidly v Praze a ve Středočeském kraji," uvedl ředitel KŽC Doprava Bohumil Augusta.

Vizualizace.
Vizualizace. | Foto: registr smluv

Podle serveru Zdopravy.cz se společnost KŽC Doprava zavázala už v roce 2017 nasadit na trasu nové vlaky. Ropid nakonec dal firmě výjimku, podle které směla využívat přes třicet let staré vozy řady 810 do konce letošního března. Za ujetý kilometr s vlaky z řady 813 má firma inkasovat 180 korun za ujetý kilometr.

Od Ropidu ovšem kvůli zdržení KŽC Doprava inkasovala za provoz starých vlaků v roce 2018 stále jen sto korun za ujetý kilometr. Pokuta za pozdní nasazení nových vlaků ale dopravce nečekají. Ve smlouvě s Ropidem o případné penalizaci za zdržení není zmínka.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy