Pražské letiště nedokáže vytěžit zájem o létání. Poláci ho předbíhají, Maďaři dohání

Michael Bouška ČTK Michael Bouška, ČTK
24. 7. 2019 12:49
Letiště Václava Havla v Praze v letošním prvním pololetí odbavilo přes 7,8 milionu cestujících, což je meziroční nárůst o pět procent. V porovnání s ostatními většími letišti ve střední Evropě však Praha zaostává. V Budapešti, Vídni, Berlíně i Varšavě rostl počet cestujících rychleji.
Foto: Lukáš Bíba

Na letišti ve Varšavě a Budapešti, které jsou velikostí srovnatelné s Prahou, rostl počet cestujících v obou případech o zhruba sedm a půl procenta. Zatímco varšavské letiště předběhlo to pražské už v roce 2017, budapešťské letiště za Prahou v počtu odbavených lidí stále zaostává. Rozdíl se ale rychle snižuje.

Ještě hůře vychází Praha ve srovnání s berlínským letištěm Tegel a Vídní. Obě tato letiště přepravila v prvním pololetí o čtvrtinu více lidí než za stejné období v minulém roce. Vídeňskému letišti pomohl hlavně příchod nízkonákladových aerolinek, které se mu ještě před několika lety spíše vyhýbaly a létaly do nedaleké Bratislavy.

Problém je podle expertů v tom, že v Praze, na rozdíl třeba od Vídně, cestující takřka vůbec nepřestupují. Přes sliby politiků, že se stane pražské letiště významným přestupním bodem pro cestující z Asie, počet cestujících, kteří v tuzemském hlavním městě čekají na navazující let, významně poklesl. Ještě v roce 2008 přestupovalo na pražském letišti přes 1,2 milionu lidí ročně. Loni to bylo jen 179 tisíc cestujících, což představuje proti roku 2008 pokles o 85 procent.

Nejoblíbenější destinací je Londýn

Pasažéři letící z Prahy tradičně nejvíce využívali spojů do Londýna. Na této trase se uskutečnilo i nejvíce letů, a to v průměru 95 týdně. Mezi nejoblíbenější destinace dále patřily Paříž, Moskva, Amsterdam a Frankfurt. Největší nárůst cestujících letiště zaznamenalo na přímých linkách do Amsterdamu (meziročně o 30 000 cestujících), turecké Antalye (přibližně o 26 000 cestujících ) a katarského Dauhá (přibližně o 25 000 cestujících).

Srovnání větších letišť v regionu

Město Počet cestujících v 1. pol. 2019 (mil.) Změna proti 1. pol. 2018
Budapešť 7,3 +7,5 %
Praha 7,84 +5 %
Varšava 8,59 +7,4 %
Berlín 11,79 +25 %
Vídeň 14,7 +24 %

Meziroční nárůst počtu odbavených cestujících se ovšem podle letiště zatím pohybuje na horní hranici očekávání pro tento rok. "K tak dobrému výsledku přispělo zahájení přímých spojení do celkem devíti nových destinací, příchod tří nových dopravců a navýšení frekvencí na deseti linkách, z toho jedné dálkové," uvedl předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř. Provoz letiště podle něj zatím zásadně neovlivnilo odstavení letadel Boeing 737 MAX, která jsou mimo provoz od března.

Počty odbavených cestujících rostly také na dálkových linkách, meziročně asi o desetinu. "Síť krátkých leteckých spojení po Evropě máme již velmi dobře pokrytou. Rozšiřování dálkových linek je proto důležitým bodem naší strategie rozvoje přímých leteckých spojení z Prahy," podotkl Řehoř. Nejvytíženější dálkovou destinací byla v prvním pololetí Dubaj s celkem 223 797 odbavenými cestujícími.

Letiště by podle dosavadních výsledků letos poprvé mělo překonat hranici 17 milionů odbavených cestujících za rok. Loni odbavilo rekordních 16,8 milionu pasažérů, což bylo o devět procent více.

Video: Jak nejrychleji projít letiště? Připravte se doma

Jak nejrychleji projít letiště? Připravte se doma | Video: Tomáš Cetkovský
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy