Letiště v Bernu zůstalo na ocet. Nezájem aerolinek však místní vyřešili i bez dotací

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
1. 1. 2020 15:07
Po loňském krachu švýcarské letecké společnosti SkyWork zůstalo letiště v tamní metropoli Bernu bez pravidelných linek. Vedení letiště proto uspořádalo crowdfundingovou kampaň na založení virtuální aerolinky. Splnit cíl a vybrat milion švýcarských franků se podařilo a první let "lidové" společnosti FlyBair odstartuje v květnu příštího roku.
Vizualizace letounu Embraer E190 v barvách FlyBair.
Vizualizace letounu Embraer E190 v barvách FlyBair. | Foto: FlyBair

Informoval o tom server Airways.cz. Pravidelné cesty do jižní Evropy má pro bernské letiště zajišťovat od května příštího roku virtuální aerolinie FlyBair. Na tu se v crowdfundingové kampani složila komunita, kterou trápilo, že po loňském krachu švýcarských aerolinek SkyWork z tamního letiště žádná pravidelná linka nelétá.

Cílové destinace aerolinky FlyBair
Cílové destinace aerolinky FlyBair | Foto: FlyBair

Aerolinka je virtuální proto, protože jí v praxi nebude patřit žádné letadlo. Podle Airways.cz bude lety zajišťovat společnost Lions Air Skymedia, která si pronajme letadla Embraer 190 od německých aerolinek. "Během příští letní sezony by se mělo létat zejména do středomořských destinací. Od podzimu 2020 chce FlyBair otevřít pravidelné linky do několika evropských měst," uvádí server.

I když letiště dokázalo na aerolinku vybrat potřebný milion franků (zhruba 23,5 milionu korun), celkem by se rádo dostalo až na 2,25 milionu franku (52,5 milionu korun). Tato částka má pokrýt první dva roky fungování, než se hospodaření firmy přehoupne do černých čísel.

Bernské letiště trápí, podobně jako krajská letiště v Česku, přílišná blízkost jiných mezinárodních dopravních uzlů. Například Curych je vzdálený od Bernu zhruba 125 kilometrů po dálnici, letiště v Basileji je ještě blíž. Roli hraje také dostupnost vlakem, která je v Bernu na velmi vysoké úrovni. V roce 2018 prošlo podle Airways.cz letištěm 151 tisíc pasažérů, zatímco v dobách největší slávy v roce 2012 odbavilo 271 tisíc pasažérů.

Pro toho, kdo by chtěl aerolinku podpořit větší finanční částkou, má švýcarské letiště připravenou zvláštní odměnu. Pokud se někdo rozhodne přispět alespoň půl milionem franků, terminál v letišti v Bernu ponese jeho jméno.

Česká krajská letiště se potýkají s podobným problémem, kvůli blízkosti Ruzyně či letišť nedaleko za hranicemi o ně dopravci nemají zájem. Vedení krajů však do modernizace dál mohutně investují a společnosti lákají na vysoké dotace z veřejných prostředků. Ani tak se jim však vytváření sítě pravidelných destinací nedaří. Například do soutěže o dotace v Ostravě se přihlásil jen polský Lot, z Pardubic pak létá přes zimu jen jediná linka do ukrajinského Kyjeva.

 

Právě se děje

před 32 minutami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 56 minutami

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy