Největší letištní terminál na světě: Jak po roce funguje "Mořská hvězdice" od Hadid

Největší letištní terminál na světě: Jak po roce funguje "Mořská hvězdice" od Hadid
Právě ta stavbu spolu se svými čínskými partnery navrhla.
Vizualizace vnitřních prostorů letiště. Hadid je podepsaná pod díly jako žlutá abstrakce Hamburku s názvem Hafenstrasse Office and Residential Development nebo třeba Trafalgarské náměstí z roku 1985 rozdělené horizontální bílou čárou. Návrh terminálu čínského letiště stihla Hadid s kolegy dokončit krátce před svým úmrtím v roce 2016.
Letišti dominuje přes 70 metrů vysoká řídící věž.
Je to rok, co bylo jižně u Pekingu uvedeno do provozu letiště, které se pyšní největším terminálem na světě.
Foto: Economia
Adéla Očenášková ČTK Adéla Očenášková, ČTK
28. 9. 2020 12:11
Čínské letiště Ta-sing, které se chlubí největším terminálem na světě, si v pátek připomnělo rok od slavnostního otevření. Stavba, jež leží jižně od Pekingu, by se do roku 2040 chtěla zařadit po bok největších letišť světa a přepravit až 100 milionů cestujících ročně. Podívejte se na snímky letiště, jehož vzhled navrhla světoznámá britská architekta iráckého původu Zaha Hadid.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy