ČSA i Smartwings kvůli koronaviru nabízí bezplatné změny letů

ČTK ČTK
12. 3. 2020 11:22
Čeští letečtí dopravci Smartwings a České aerolinie (ČSA) umožní bezplatnou změnu termínu rezervací veškerých letenek. Týká se to odletů až do konce června. Informovala o tom mluvčí dopravců Vladimíra Dufková. Důvodem jsou aktuální změny v letecké dopravě kvůli šíření koronaviru. Bezplatné změny začala nabízet také většina zahraničních dopravců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Letečtí dopravci v uplynulých týdnech zrušili kvůli šíření nového typu koronoaviru stovky letů. Od pátku budou zakázány také veškeré cesty z Evropy do USA, s výjimkou Velké Británie.

"Smartwings Group tímto krokem reaguje na aktuální situaci a umožňuje zvýšit flexibilitu v cestovních plánech svých klientů s ohledem na mimořádné okolnosti způsobené šířením koronaviru," podotkla Dufková.

Bezplatné změny termínu cesty u stávajících a nových individuálních rezervací tuzemští letečtí dopravci nabízejí pro letenky prodané do konce letošního března.

Opatření se vztahuje na všechny lety Smartwings a ČSA od pátku do 30. června. Cestující si mohou letenky přerezervovat na jiný termín do konce letošního roku.

Cestující mohou své lety odložit i u řady zahraničních dopravců. "Většina dopravců nabízí tuto možnost využít v současnosti zdarma. Zákazník má jistotu, že nepřijde o svou cestu a peníze v případě, že bude chtít cestu z jakéhokoliv důvodu posunout na jindy," uvedla ředitelka letenkového oddělení Student Agency Věra Janičinová. V posledních dnech podobný krok jako čeští dopravci provedli například společnosti Air France, Lufthansa, Aeroflot, KLM, Qatar Airwais, Vueling, Volotea další.

Šíření koronaviru má na leteckou dopravu velké dopady. Podle údajů tuzemských prodejců letenek se zájem o lety v posledních týdnech snížil až o 40 procent. To by mohlo mít vliv i na ceny letenek, které by mohly postupně klesat.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Podle Kaczyńského budou volby polského prezidenta nejpozději 28. června

Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je překazit, prohlásil dnes rezolutně předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Dal přitom najevo, že k tomu využije "všechny prostředky, jež má stát k dispozici".

V Polsku pokračují ostré politické spory o termín už odložených voleb - opozice chce delší odklad, PiS konání co nejdříve. Původně byly volby hlavy státu vypsané na 10. května, ale kvůli šíření koronaviru se nekonaly. Vláda přes odpor opozice neuspěla se svou snahou prosadit zákon o výhradně korespondenčním hlasování. Volby nyní nestihne uspořádat ani do konce května.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy