Letadel nad Českem přibývá, prudce však stoupla i zpoždění. Německo sem odklání lety

Michael Bouška Michael Bouška
22. 11. 2018 18:03
V letní sezoně zaznamenalo řízení letového provozu rekord v počtu letadel nad Českem. Meziročně narostl počet letů o devět procent téměř na 98 tisíc letů.
Foto: Řízení letového provozu

Nejsilnější byl tradičně červenec, kdy průměrně létalo v českém vzdušném prostoru 3150 letů denně. Rekord pak zaznamenali dispečeři 29. června, kdy evidovalio přes 3200 letů.

Nejvýznamnější společnosti na českém nebi jsou Lufthansa, Emirates a WizzAir. Podle dosavadních trendů očekává letos řízení letového provozu 900 tisíc letů. Ještě před pěti lety přitom nad Českem proletělo za rok o 200 tisíc letadel méně.

Rostoucí počet letadel na českém nebi ale začíná dělat vrásky českým dispečerům. I přes rostoucí počet letů totiž musí kvůli evropské legislativě snižovat cenu za jeden přelet. "Kvůli snížení cen poplatků za přelety jsme vydělali o 150 milionů korun méně, než kolik bychom za ně získali minulý rok," uvedl ředitel Řízení letového provozu Jan Klas.

Alespoň částečně jim zlevnění poplatků kompenzuje vyšší počet letadel. V celkovém součtu ale řízení letového provozu očekává menší zisk než v minulém roce.

Zpoždění vzrostlo až na minutu

Zvyšuje se také zpoždění, které vzniká během letu. Zatímco v minulých letech činilo zpoždění podle českých dispečerů jen několik sekund, letos v létě vzrostlo průměrné zpoždění téměř na jednu minutu. Zpoždění, která vznikla během letu, jsou nejčastěji způsobena nedostatečnou kapacitou, případně nedostatkem lidí. Podle Klase ale většina zdržení vzniká mimo Českou republiku. Letecký prostor v západní Evropě už je totiž přeplněn.

Čeští dispečeři museli v létě navíc řešit lety převelené z Německa. Tamní dispečeři už byli přetíženi a některá letadla musela letět přes Česko, i když to pro ně znamenalo delší trasu. Cesta přes Česko je pro společnosti také výrazně levnější, než kdyby letěli například přes Rakousko.

Roste i pražské letiště. Proti minulému roku narostl počet startů a přistání přibližně o pět procent na 89 tisíc pohybů, tedy součtu startů a přistání. I přes růst ale řízení letového provozu neočekává, že letos pražské letiště překoná rekordní rok 2008, kdy v Praze přistálo a vzlétlo celkem 179 tisíc letů. Letos očekává, že na Ruzyni přistane a vzlétne přibližně 160 tisíc letů.

VIDEO: Dispečer na letišti musí odbavit až 500 letů denně. Tak funguje centrální provozní dispečink

Dispečer na letišti musí odbavit až 500 letů denně. Podívejte se, jak funguje centrální provozní dispečink | Video: Tomáš Cetkovský, Magdaléna Daňková, Terezie Drechslerová 

Právě se děje

před 36 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy