Leo Express ukázal nové vlaky pro regiony. Jezdit budou ve dvou krajích

ČTK ČTK
7. 11. 2019 11:58
Železniční dopravce Leo Express nasadí na své nové regionální linky v Pardubickem kraji pět vlaků Alstom Lint. Desetiletý pronájem vlaků bude společnost stát několik milionů korun za soupravu. Jednu z nich ve středu dopravce představil zájemcům při prezentační jízdě nového vlaku z Pardubického kraje do Prahy. Dalších deset těchto vlaků dopravce využije ve Zlínském kraji.
Leo Express vyjede v regionu s nízkopodlažními vlaky, ve kterých je samozřejmostí wi-fi nebo klimatizace. | Video: Leo Express

V obou krajích začne společnost jezdit od poloviny prosince. Leo Express na Orlicku nasadí celkem čtyři nízkopodlažní jednotky s kapacitou 120 míst pro sezení, ve výbavě bude i wi-fi či klimatizace. Vlaky také budou místo pro přepravu jízdních kol či lyží. Pátá jednotka pak bude umístěna v Letohradu a bude v případě potřeby nasazena jako záložní nebo pro posílení spojů.

Nasazena bude také další elektrická jednotka ve standardu Leo Express, která region ve všední den spojí jako spěšný vlak napřímo s Prahou a od pátku do neděle také polskou Vratislaví. Připraveny jsou také návazné autobusové spoje na Dolní Moravu.

"V naších vlacích bude platit krajský tarif IREDO, díky kterému budou moci lidé snadno přestupovat na návazné vlaky a autobusy. Zároveň si mohou zakoupit jízdenky i přímo na spoje v síti Leo Express, které pro ně budou v průměru o několik korun levnější," uvedl ředitel společnosti pro závazkovou dopravu Jindřich Škripko. Leo Express bude jízdenky prodávat na internetu i na pokladnách v Králíkách, Jablonném a Letohradě.

Dalších deset vlaků stejného typu by měl dopravce nasadit na dalších regionálních linkách ve Zlínském kraji.

Leo Express nyní provozuje na svých dálkových tratích pět souprav Stadler Flirt. Vedle toho doplní svou flotilu také o nové dálkové soupravy čínského výrobce CRRC. Dopravce letos koupil první tři vlaky, které jsou v současnosti v rámci schvalovacího procesu ve zkušebním centru ve Velimi. Zároveň má dopravce opci na dalších 30 těchto vlaků. V případě uplatnění opce za vlaky zaplatí pět miliard korun. Společnost také aktuálně poptává další nové vlaky pro provoz na Olomoucku či v Praze.

Společnost je nyní kritizována za svou cenovou strategii při uplatňování kompenzací za slevy v dopravě pro studenty a důchodce. "Objevily se případy, že nastavené ceny jízdenek několikanásobně převýšily obvyklé hodnoty," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Leo Express se hájí tím, že používá takzvané dynamické jízdné, které je podle ministerstva dopravy v souladu s vyhláškou pro výpočet slev a jehož systém automaticky zvyšuje ceny s blížícím se termínem odjezdu a obsazeností spoje, což může cenu vychýlit. Od října firma zavedla nový systém pro uplatňování slev, který by měl tyto případy omezit.

Leo Express přepravil v prvním pololetí letošního roku 1,25 milionu cestujících, meziročně zhruba o půl milionu více. Obrat společnosti činil téměř půl miliardy korun, což je meziroční nárůst asi o 185 milionů Kč. V roce 2018 společnost vykázala zisk 2,5 milionu korun a poprvé od svého vzniku se dostala ze ztrátového hospodaření.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy