Impozantní cesta 25 kilometry tvrdé žuly. Nejdelší silniční tunel světa slaví 20 let

Impozantní cesta 25 kilometry tvrdé žuly. Nejdelší silniční tunel světa slaví 20 let
O stavbě tunelu rozhodl norský parlament v červnu 1992, stavět se začalo 15. března 1995.
Proražen byl v září 1999 a slavnostně za přítomnosti krále Haralda V. otevřen v listopadu 2000.
Devět metrů široký a 6,3 metru vysoký tunel, který je místy v hloubce až 1,4 km pod povrchem, stál 1,08 miliardy norských korun (asi 46,6 miliardy korun).
Za hodinu jím smí projet maximálně 400 aut.
Foto: Wikipedia
Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
27. 11. 2020 9:19
Laerdalský tunel se stal při svém otevření před 20 lety, 27. listopadu 2000, nejdelším silničním tunelem světa. Měří 24,5 kilometru a řidiči jím projedou asi za 20 minut, přičemž nemusí platit žádné mýto. Stavba na jihu Norska, která zkrátila cestu z metropole Osla do západonorského přístavu Bergenu z dřívějších 14 na sedm hodin, se stavěla pět let a stála v přepočtu 46,6 miliardy českých korun.
 

Právě se děje

před 25 minutami

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Demokraté formálně předali Senátu ústavní žalobu na Trumpa

Demokraté ze Sněmovny reprezentantů formálně předali ústavní žalobu na předchozího prezidenta Donalda Trumpa Senátu. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Horní komora Kongresu bude rozhodovat o tom, zda uzná republikánského exprezidenta vinným z podněcování ke vzpouře při nedávných nepokojích v sídle Kongresu.

Senátní lídři už dříve oznámili, že se žalobou budou zabývat až od 9. února, šéf demokratů v horní komoře Chuck Schumer v neděli prohlásil, že její projednávání bude spravedlivé, ale rychlé. Senát by mohl v případě uznání viny Trumpovi zakázat v budoucnu usilovat o veřejný úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy