Dálnice, dálnice, dálnice? Kolikrát šlo "o krk" nejdéle sloužícímu ministru dopravy

Adam Váchal Adam Váchal
Aktualizováno 8. 4. 2019 15:31
Koncem letošního ledna se Dan Ťok (ANO) stal nejdéle sloužícím ministrem dopravy v historii samostatného Česka. Právě ministerstvo dopravy se vyznačuje vysokou "úmrtností" ministrů. Dosud se jich tam vystřídalo už sedmnáct. Celé jeho ministrování však lemují okamžiky, o kterých se obecně soudilo, že se mu stanou osudnými. To, že odchází "dobrovolně" po dohodě s premiérem Andrejem Babišem až nyní, je tak vlastně překvapením. Podívejte se na klíčové kauzy, kdy šlo Danu Ťokovi "o krk".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Petr Kučera

Kauza ČD Cargo

Ťokovo jméno se v poslední době začalo skloňovat především v souvislosti s Českými drahami, respektive dceřinou společností ČD Cargo. Začátkem října loňského roku v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že by do společnosti nákladního dopravce mohl vstoupit soukromý investor. "Příliv soukromých peněz má pomoct dalším investicím, které potřebuje. A to třeba do nových lokomotiv nebo vagonů," uvedl.

Možný vstup soukromého investora kladně hodnotil jak šéf Českých drah Miroslav Kupec, tak i šéf ČD Carga Ivan Bednárik, jakoukoli privatizaci podniku ale striktně odmítl premiér Andrej Babiš.

  • Ťok proto v polovině listopadu od svých plánů ustoupil a rozhodl se se svým návrhem na vládu nechodit. Vstup investora do ČD Carga tak alespoň prozatím odložil na dobu neurčitou.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy