Dálnice, dálnice, dálnice? Kolikrát šlo "o krk" nejdéle sloužícímu ministru dopravy

Adam Váchal Adam Váchal
Aktualizováno 8. 4. 2019 15:31
Koncem letošního ledna se Dan Ťok (ANO) stal nejdéle sloužícím ministrem dopravy v historii samostatného Česka. Právě ministerstvo dopravy se vyznačuje vysokou "úmrtností" ministrů. Dosud se jich tam vystřídalo už sedmnáct. Celé jeho ministrování však lemují okamžiky, o kterých se obecně soudilo, že se mu stanou osudnými. To, že odchází "dobrovolně" po dohodě s premiérem Andrejem Babišem až nyní, je tak vlastně překvapením. Podívejte se na klíčové kauzy, kdy šlo Danu Ťokovi "o krk".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Petr Kučera

Kauza ČD Cargo

Ťokovo jméno se v poslední době začalo skloňovat především v souvislosti s Českými drahami, respektive dceřinou společností ČD Cargo. Začátkem října loňského roku v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že by do společnosti nákladního dopravce mohl vstoupit soukromý investor. "Příliv soukromých peněz má pomoct dalším investicím, které potřebuje. A to třeba do nových lokomotiv nebo vagonů," uvedl.

Možný vstup soukromého investora kladně hodnotil jak šéf Českých drah Miroslav Kupec, tak i šéf ČD Carga Ivan Bednárik, jakoukoli privatizaci podniku ale striktně odmítl premiér Andrej Babiš.

  • Ťok proto v polovině listopadu od svých plánů ustoupil a rozhodl se se svým návrhem na vládu nechodit. Vstup investora do ČD Carga tak alespoň prozatím odložil na dobu neurčitou.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy