Vychytávky z Vídně pro Prahu: Kolomyčka bude, zahrádky místo parkování asi ne. A dál?

V čem by se mohla Praha od Vídně inspirovat? Přinášíme několik tipů přímo z místa, včetně toho, co na ně říká pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr.
O půl milionu lidnatější Vídeň může sloužit pro Prahu jako inspirační zdroj, řekl si radní a náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) a vydal se do rakouské metropole na studijní pobyt. My jsme jeli s ním a podívali jsme se, co můžeme a nemůžeme čekat i v Praze.
První tip. Vídeň zavádí veřejné "zahrádky" s posezením. Město je buduje vždy místo dvou parkovacích míst vedle sebe a ve Vídni už si takhle posedíte zhruba na osmdesátce míst. Další si pak staví restaurace a bary, ty už však za to musí platit.
"Nemůžete zajistit parkování pro všechny, ale můžete zde vytvořit něco užitečnějšího," myslí si Petra Jens z městské Agentury pro mobilitu, která se snaží o rozvoj jiné než automobilové dopravy. Místní prý zahrádky akceptují, jediné, na co si ve spojitosti s nimi prý někteří stěžují, je občasný hluk.
"Je to zajímavé, využít takhle jednoduše dvě parkovací místa. Veřejný prostor hned vypadá úplně jinak, lidi tu sedí a odpočívají," uznává Adam Scheinherr. "Zároveň to ale bere parkovací místa a v Praze jich máme nedostatek. Takže spíš to vidím jako využitelné pro jednorázové akce, jako Zažít město jinak," zatím odmítá radní vídeňskou myšlenku.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
26. 7. 2019 6:31
V čem by se mohla Praha od Vídně inspirovat v dopravě? Přinášíme několik tipů přímo z rakouské metropole včetně toho, co na ně říká náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě). Ten se do Vídně vydal na studijní cestu a rovnou Aktuálně.cz tamní řešení okomentoval. Zahrádky místo parkovacích míst, lana místo sloupů, myčka na kola, automatické autobusy i metro nebo třeba nákladní tramvaje? Podívejte se a přečtěte si sami, co můžeme a nemůžeme v Praze očekávat.
 

Právě se děje

před 40 minutami

Liberty Ostrava pokračuje s omezenou výrobou. Část zaměstnanců zůstane s nižší mzdou doma

Hutní společnost Liberty Ostrava pokračuje v provozu s omezenou výrobou, který zavedla v červenci mimo jiné kvůli vysokým cenám surovin a dovozu oceli ze zemí mimo Evropskou unii. Považuje ho za neférový. Nebude propouštět, ale část zaměstnanců, kteří už vyčerpali dovolenou, zůstane doma se sníženou mzdou. Odbory považují situaci za alarmující, nedávají ji ale za vinu vedení firmy, vnímají to jako evropský problém.

Zdroj: ČTK
Další zprávy