Magnety jsou out, teď frčí tajná tlačítka. Vyrazili jsme s experty na lov tachografů

Magnety jsou out, teď frčí tajná tlačítka. Vyrazili jsme s experty na lov tachografů
Řidiči kamionů a nákladních aut vymýšlí nejrůznější způsoby, jak obejít maximální povolenou dobu řízení. Jsou díky tomu rychlejší a odvezou víc nákladu. Jejich zaměstnavatelé tak získávají konkurenční výhodu. Unavený šofér je však nebezpečný sám sobě i ostatním na silnici. Dopadnout podvodníky pomáhají mobilní expertní jednotky z Centra služeb pro silniční dopravu. Do akce vyráží každý den za doprovodu policie nebo celníků.
Stahujeme data z tachografu. Proč motor běžel, když měl řidič odpočívat? 
Patnáct tříčlenných týmů tráví celý den v terénu. Jako zázemí jim slouží speciální dodávky. Kromě kancelářského vybavení zde mají i zařízení na odhalování  podvodů. Podle záznamů z tachografu počítačový program odhalí, kdy v uplynulém měsíci řidič například nedodržel zákonném danou přestávku, povinný odpočinek nebo překročil povolenou rychlost.
Řidič musí zastavit po čtyřech a půl hodinách jízdy. Kontrole se nevyhnou ani řidiči autobusů. Přestože na jejich pozornosti závisí životy cestujících, na bezpečnost mnohdy nedbají. Dopravní firmy i cestovní agentury trápí nedostatek zaměstnanců. Často proto i na dlouhé mezinárodní trasy vysílají pouze jednoho šoféra. Místo, aby se řidič za volantem střídal s kolegou, vymění pouze čipovou kartu v tachografu, na kterou se zaznamenávají údaje o jízdě. Zařízení se potom domnívá, že se vystřídali lidé za volantem.
Kontrola už na pohled pozná podezřelé auto. Jednotky vznikly v roce 2002 před vstupem Česka do Evropské unie. Vláda musela vyhovět přísnějším požadavkům na bezpečnost dopravy. Ministerstvo dopravy ale zatím nepřichystalo změnu zákona, která by těmto specialistům dala samostatnou kontrolní pravomoc, jako je tomu ve většině unijních zemí. Nemohou tedy například zastavovat vozidla. Přestože kontroly policie a celní správy bez jejich pomoci nejsou efektivní, musí počkat, až dostanou pokyny.
Foto: Lukáš Bíba
Markéta Řeháková, Lukáš Bíba
Aktualizováno 3. 3. 2019 10:44
Řidiči z Rumunska jeli dva dny bez přestávky, stálo je to přes sto tisíc korun. U Prahy je zastavila expertní jednotka při zátahu na dopravní firmy, které obchází bezpečnostní přestávky. Jak pracuje se můžete podívat v naší fotogalerii.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy