EU uzavřela s Asií přelomovou dohodu o letectví. Rozšíří i spoje bez mezipřistání

ČTK ČTK
4. 6. 2021 14:49
Evropská unie a Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) uzavřely první dohodu o letecké dopravě mezi dvěma takovými bloky. Aerolinkám umožní rozšířit nabídku služeb v obou regionech včetně letů bez mezipřistání napříč zeměmi těchto regionů. V pátek o tom informovala agentura Reuters.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Dohoda se dotkne leteckých společností ve 37 členských státech. Jejich aerolinky budou moci pasažérům nabídnout až čtrnáct letů týdně s jednou zastávkou v jiném regionu, aby vyzvedly cestující na zpáteční cestě. Na lety s jednou zastávkou pro vyzvednutí nákladu se nebudou vztahovat žádná omezení.

"Poskytuje základní záruky spravedlivé hospodářské soutěže pro naše evropské letecké společnosti a průmysl a zároveň posiluje vzájemné investiční a obchodní vyhlídky," uvedla podle sdělení ASEAN eurokomisařka pro dopravu Adina Valeanová. EU představuje pro sdružení třetího největšího zahraničního investora a třetího největšího obchodního partnera, stojí ve sdělení.

Podle nezávislého singapurského analytika Brendana Sobieho je dohoda pozitivním krokem. Leteckým společnostem zemí ASEAN a EU by totiž mohla zaručit větší konkurenceschopnost, i když by zároveň mohla narazit na problémy s letištními sloty, které regulují počet letadel.

"Mohou se vyskytnout překážky, které skutečný provoz těchto tras znemožní. Sloty byly v této oblasti vždy problém, kvůli němuž mohou být dopravní práva irelevantní," řekl Sobie agentuře Reuters.

Video: Nákladní Boeing 737 etiopských aerolinek omylem přistál na nedostavěném letišti v Zambii

Nákladní Boeing 737 etiopských aerolinek omylem přistál na nedostavěném letišti v Zambii. | Video: Breaking Aviation News & Videos
 

Právě se děje

před 43 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy