Londýn finančně dusí rozestavěná podzemní dráha. Alžbětina linka už měla dávno jezdit

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
9. 2. 2020 17:44
V Londýně už přes deset let vzniká obří železniční projekt nazvaný po britské královně Alžbětě II. - Alžbětina linka. Dopravní podnik původně sliboval, že projekt, který má propojit západ a východ Londýna, bude hotový už předloni v prosinci. Minulý měsíc ale úřady termín opět posunuly.
Stavba železnice Crossrail
Stavba železnice Crossrail | Foto: ČTK

O Alžbětině lince

Crossrail - v současné době největší projekt infrastruktury v Evropě - propojí západ a východ téměř devítimilionového Londýna. Takzvaná Alžbětina linka (v originále Elizabeth line) má odlehčit přeplněnému londýnskému metru. To disponuje celkem jedenácti linkami a staví ve 270 zastávkách.

Vlaky pojedou většinou po povrchu, pod ním budou ukryté jen v centru města na úseku dlouhém 21 kilometrů. Pro pojmenování Elizabeth line se úřady rozhodly v roce 2016. Učinily tak na počest britské královny Alžběty II., která měla podle původních plánů v prosinci 2018 dokončenou trať slavnostně otevřít.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Z první ligy mají sestoupit tři týmy přímo, další by hrál baráž

Z devatenáctičlenné první hokejové ligy mají v nadcházející sezoně sestoupit tři celky přímo a jeden další by měl obhajovat účast v baráži s vítězem druhé ligy. Návrh podoby soutěže dnes schválil aktiv klubů Chance ligy a bude předložen výkonnému výboru Českého hokeje, který se koná 4. června. V tiskové zprávě o tom informoval hokejový svaz.

Další zprávy