Železničáři vyzkoušeli v Ejpovickém tunelu rychlost 200 km/h. Testovali na vlaku ÖBB

Vlaková souprava rakouského národního dopravce ÖBB v úterý celkem čtyřikrát projela Ejpovickým tunelem rychlostí 200 kilometrů za hodinu. Taková rychlost je přitom pro české tratě stále nedostižnou metou, nejmodernější tuzemské koridory se staví jen na rychlost 160 km/h. Správa železnic (SŽ) tak teď na největším tunelu v Česku testuje její zvyšování.
Správa železnic testovala rychlost 200 km/h v Ejpovickém tunelu. | Video: Správa železnic

"Speciální měřící souprava ÖBB, tvořená dvěma lokomotivami Taurus a vozem pro diagnostiku trakčního vedení, dnes (v úterý, pozn. red.) čtyřikrát projela Ejpovickým tunelem rychlostí 200km/h. Diagnostické údaje budeme analyzovat a používat při zavádění zavádění vyšších rychlostí na tratích," stojí v úterním vyjádření generálního ředitele SŽ Jiřího Svobody na Twitteru.

Také mluvčí SŽ Nela Friebová později uvedla, že hlavním účelem čtyř zkušebních jízd bylo zjistit chování trakční soustavy v dlouhém jednokolejném tunelu při uvedené rychlosti. Železničáři otestovali jízdu na čtyřkilometrovém tunelu u Ejpovic mezi Plzní a Rokycany. 

Správa aktuálně připravuje 207 kilometrů různých traťových úseků, kde by se v budoucnu mohlo jezdit právě rychlostí až 200 kilometrů v hodině, třeba na části nové trati mezi Plzní a Domažlicemi.

V Ejpovickém tunelu, který je v provozu necelé dva roky od listopadu 2018, zatím vlaky jezdí maximálně rychlostí 160 kilometrů za hodinu. A to teprve od loňského září. Zmiňovaná rychlost v něm měla být povolena už dříve, testy, které měly prověřit, jak působí průjezd soupravy na trakční vedení, ale tehdy ukázaly na přílišné rozkmitání troleje. Tunel tvoří dva tubusy, každý o délce 4150 metrů.

Správa železnic se v lednu nechala slyšet, že by se na vybraných úsecích českých železničních koridorů mělo začít jezdit dvousetkilometrovou rychlostí v nejbližších letech. Uvedla to poté, co mezi Brnem a Břeclaví vykonal vlak zkušební jízdu právě v této rychlosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy