Železničáři vyzkoušeli v Ejpovickém tunelu rychlost 200 km/h. Testovali na vlaku ÖBB

Ekonomika Ekonomika
14. 10. 2020 16:52
Vlaková souprava rakouského národního dopravce ÖBB v úterý celkem čtyřikrát projela Ejpovickým tunelem rychlostí 200 kilometrů za hodinu. Taková rychlost je přitom pro české tratě stále nedostižnou metou, nejmodernější tuzemské koridory se staví jen na rychlost 160 km/h. Správa železnic (SŽ) tak teď na největším tunelu v Česku testuje její zvyšování.
Správa železnic testovala rychlost 200 km/h v Ejpovickém tunelu. | Video: Správa železnic

"Speciální měřící souprava ÖBB, tvořená dvěma lokomotivami Taurus a vozem pro diagnostiku trakčního vedení, dnes (v úterý, pozn. red.) čtyřikrát projela Ejpovickým tunelem rychlostí 200km/h. Diagnostické údaje budeme analyzovat a používat při zavádění zavádění vyšších rychlostí na tratích," stojí v úterním vyjádření generálního ředitele SŽ Jiřího Svobody na Twitteru.

Také mluvčí SŽ Nela Friebová později uvedla, že hlavním účelem čtyř zkušebních jízd bylo zjistit chování trakční soustavy v dlouhém jednokolejném tunelu při uvedené rychlosti. Železničáři otestovali jízdu na čtyřkilometrovém tunelu u Ejpovic mezi Plzní a Rokycany. 

Správa aktuálně připravuje 207 kilometrů různých traťových úseků, kde by se v budoucnu mohlo jezdit právě rychlostí až 200 kilometrů v hodině, třeba na části nové trati mezi Plzní a Domažlicemi.

V Ejpovickém tunelu, který je v provozu necelé dva roky od listopadu 2018, zatím vlaky jezdí maximálně rychlostí 160 kilometrů za hodinu. A to teprve od loňského září. Zmiňovaná rychlost v něm měla být povolena už dříve, testy, které měly prověřit, jak působí průjezd soupravy na trakční vedení, ale tehdy ukázaly na přílišné rozkmitání troleje. Tunel tvoří dva tubusy, každý o délce 4150 metrů.

Správa železnic se v lednu nechala slyšet, že by se na vybraných úsecích českých železničních koridorů mělo začít jezdit dvousetkilometrovou rychlostí v nejbližších letech. Uvedla to poté, co mezi Brnem a Břeclaví vykonal vlak zkušební jízdu právě v této rychlosti.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 48 minutami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy