Tramvajákem nezávazně. Pražský podnik řeší nedostatek řidičů kurzem pro nadšence

ČTK ČTK
31. 1. 2020 16:13
Pražský dopravní podnik (DPP) uspořádá letos v létě kurzy pro zájemce o práci řidiče tramvaje, kteří ale nechtějí opustit své dosavadní zaměstnání. Všichni budou muset projít psychologickým i lékařským vyšetřením a složit státní zkoušky včetně jízd. Do kurzu bude moci vstoupit 24 uchazečů a bude zdarma, řekla mluvčí DPP Aneta Řehková.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

DPP je největší městskou firmou a provozuje tramvaje, metro, autobusy a lanovku. "Zaregistrovali jsme zvýšený zájem uchazečů o práci řidiče tramvaje, kteří přitom nechtěli opustit svoji stávající pracovní pozici. Jejich motivací byl především zájem o kolejovou dopravu. Kurz je cílen zejména na neprovozní zaměstnance DPP a studenty vysokých škol," řekla Řehková.

Kurz začne 13. července, předtím podstoupí uchazeči psychologickou a lékařskou prohlídku. "Teoretická výuka se uskuteční ve všední dny od pondělí do čtvrtka v odpoledních hodinách, praktické jízdy i o víkendech s přihlédnutím k pracovním možnostem uchazeče," uvedla mluvčí.

Kapacita kurzu bude 24 míst, tedy stejně jako v jiných kurzech, a to vzhledem ke kapacitě učebny a cvičných tramvají. "Do budoucna nevylučujeme opakování speciálního kurzu," uvedla Řehková. Řádné kurzy na řidiče tramvají organizuje DPP zpravidla jednou za pět týdnů.

Po absolvování kurzu, to znamená složení státních zkoušek, se uskuteční zácvik nových řidičů na vozovnách a následně usednou do tramvají i mimo ně.

V době konání státních zkoušek musí být uchazeči 21 let a musí být držitelem řidičského oprávnění skupiny B.

Zájemci nebudou muset za kurz platit a proti těm běžným nemusí po jeho absolvování uzavřít pracovní smlouvu s DPP. Kampaň na nábor DPP teprve spustí. "Ale již nyní víme o zájmu z řad zaměstnanců z DPP," řekla Řehková.

Podnik se potýká dlouhodobě s nedostatkem řidičů tramvají, autobusů i metra. Vedení Prahy se loni v říjnu dokonce rozhodlo, že bude jednat s ministerstvem dopravy o novele zákona o silniční dopravě, která by snížila věkovou hranici pro řízení autobusu MHD z 21 na 19 let. Zatím se tak nestalo.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy