reklama
 
 

Pražský dopravní podnik opět zvýší mzdy, bojí se odchodu řidičů

Aktualizováno 7. 6. 2018 17:22
Zvýšení zatím brání dva odborové svazy, které novou kolektivní smlouvu nepodepsaly. Zastupují zhruba tři procenta zaměstnanců.

Praha - Pražský dopravní podnik (DPP) letos zvýší zaměstnancům mzdy o 4,8 procenta a příští rok o 7,4 procenta. Vyplývá to ze znění dodatku ke kolektivní smlouvě mezi vedením DPP a odbory.

Průměrná mzda v DPP je 36 433 korun, firma zaměstnává zhruba 11 000 lidí. Platy se mají navyšovat od 1. července. Smlouvu musí ještě schválit všech 23 odborových organizací, dvě z nich ji ale dosud nepodepsaly.

"Je to pro mě velkým zklamáním, že vzájemné dohodě bohužel brání dvě odborové organizace, u kterých je organizováno cca tři procenta zaměstnanců," uvedl personální ředitel DPP Jiří Špička. Smlouvu zatím nepodepsaly odborové svazy ZO OS DP Metro Praha o. z. strojvedoucí a OO Zdravé odbory.

Pokud zbylé dva odborové svazy smlouvu podepíšou, nejvíc přidáno by měli dostat řidiči, kterým se zvýší výkonnostní odměny měsíčně z deseti na 20 procent. Řidiči v DPP berou 37 719 korun.

Podle generálního ředitele DPP Martina Gillara podnik reaguje na situaci na trhu práce a snaží se zvýšením platů mimo jiné zabránit případným odchodům řidičů. Gillar řekl, že peníze na zvýšení platů v letošním roce najde podnik v rámci úspor nákladů.

Kromě zvýšení mezd chce vedení DPP navýšit všem zaměstnancům také příplatky za délku dosažené odborné praxe v podniku.

Vedení DPP uzavřelo v minulosti s odbory dodatek kolektivní smlouvy, podle kterého se mělo řídit zvyšování mezd do roku 2020. Loni na podzim odboráři zažádali o znovuotevření smlouvy. Následně začala jednání.

Mzdové prostředky DPP se letos navýší o 90 milionů a v příštím roce o dalších 290 milionů. Firma ročně vydá na mzdové náklady sedm miliard.

DPP je největší městskou společností a jejím vlastníkem je hlavní město. Na chod podniku dává peníze Praha. V rozpočtu města byla pro letošní rok schválena takzvaná kompenzace pro podnik zhruba 13,7 miliardy korun.

autor: ČTK | 7. 6. 2018 12:53

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama