Končí platnost dálničních známek. Pokud ji necháte na skle, hrozí vám tučná pokuta

Ondřej Neufus ČTK Ondřej Neufus, ČTK
Aktualizováno 31. 1. 2019 14:53
Platnost loňských dálničních známek k poslednímu lednovému dni končí. Od února budou policisté kontrolovat, zda mají vozidla na zpoplatněných komunikacích na vozidle nalepený nový kupón.
Foto: Ministerstvo dopravy

Ceny dálničních známek jsou letos stejné jako v minulém roce - tedy 1500 korun za roční, 440 korun za měsíční a 310 korun za desetidenní. V letošním roce nebudou řidiči muset nově platit na třech úsecích dálnic. Konkrétně jde o úseky Sedlice - Hradec králové, Sedlice - Opatovice a Frýdek-Místek - Dobrá.

Podle údajů ze Státního fondu dopravní infrastruktury bude letos časovými kupony zpoplatněno 955 kilometrů dálnic.

V Česku musí dálniční známky kupovat pouze majitelé vozidel s váhou pod tři a půl tuny. Zatímco motocykly jsou od poplatků osvobozeny, těžší vozidla platí poplatky přes mýtné.

Dálniční kupony je možné zakoupit ve všech provozovnách České pošty, na čerpacích stanicích, na hraničních přechodech a na jiných místech poskytujících služby pro motoristy. Nejbližší místo prodeje dálničních známek si můžou lidé vyhledat na webu Státního fondu dopravní infrastruktury.

Za dva roky to půjde elektronicky

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) se před týdnem domluvil se svým rakouským protějškem, že Rakousko vypomůže Česku se zaváděním elektronických dálničních kupónů.

Rakouské ředitelství silnic a dálnic (Asfinag) tak bude českých úřadům poskytovat průběžné konzultace se svými zkušenostmi se zavedením takzvaného videotollingu. Stát totiž plánuje nahradit papírové kupony elektronickými známkami už od roku 2021.

Česku by pomocí elektronických dálničních známek odpadly náklady spojené s výdejem s distribucí kupónů. Podle odhadů by tak Česko mohlo ušetřit zhruba sto milionů ročně.

V Rakousku je dosud možné vedle elektronických známek využívat ještě klasické kupóny. Ty podle rakouského ministra dopravy stále využívá přes dvě třetiny řidičů, nákup elektronických známek se však podle něj postupně zvyšuje.

"Stejně jako v Rakousku nebo na Slovensku půjde zaregistrovat přes e-shop registrační značka vozidla, zaplatit dálniční poplatek a jezdit. Kontrolu pak obstará několik stálých nebo mobilních kamer. Odborníci z Asfinag nám poradí, na co si při přípravě a zprovoznění systému dát pozor," řekl Ťok.

S prvním únorem přestávají dálniční známky za rok 2018 platit také na Slovensku.

Zpoplatněné úseky dálnice.
Zpoplatněné úseky dálnice. | Foto: SFDI.cz

Ceny dálničních známek na Slovensku pro rok 2019:

doba/hmotnost do 3,5 tuny přívěs O1 a O2 nad 3,5 tuny
10 denní 10 eur 10 eur mýtné
Měsíční 14 eur 14 eur mýtné
Roční 50 eur 50 eur mýtné

Zdroj: dalnicni-znamky.com

Řidičům hrozí tučné pokuty

Za jízdu bez známky po českých dálnicích hrozí řidičům pokuta na místě ve výši až pět tisíc, ve správním řízení až sto tisíc korun. Právo na to kontrolovat platnost kupónu mají vedle policistů i příslušníci celní správy.

Nalepením nového kupónu ještě řidiči starosti nekončí. Tučnou pokutu může majitel dostat i za to, že neodlepil již neplatnou známku. Pokud se jedná o českou dálniční známku, hrozí bloková pokuta až pět tisíc korun, ve správním řízení až sto tisíc korun. Za neodlepení známky ze zahraničí postih nehrozí.

Ceny se nemění

Za dálnice se v Česku prostřednictvím časových kupónů platí od roku 1995, elektronické mýtné pro kamiony bylo spuštěno v roce 2007. Cena roční známky pro osobní auta začínala na 400 korunách a postupně se zvyšovala.

Největší cenový skok přišel na přelomu let 1997 a 1998, kdy cena známky stoupla ze 400 korun na dvojnásobek. Současných 1500 korun za rok platí motoristé od roku 2012.

Vývoj cen dálničních známek (vybrané roky):

Rok Roční kupón Měsíční 10 denní
1995 - 1997 400 korun x x
1998 800 korun x x
2000 800 korun 200 korun 100 korun
2002 800 korun 200 korun 100 korun
2004 900 korun 250 korun 150 korun
2006 900 korun x x
2008 1000 korun 330 korun x
2010 1200 korun 350 korun 250 korun
2011 1200 korun 350 korun 250 korun
2012 1500 korun 440 korun 310 korun
2018 1500 korun 440 korun 310 korun
2019 1500 korun 440 korun 310 korun

Stát předloni za prodej dálničních známek získal více než pět miliard korun, což bylo o 268 milionů korun více než v roce 2016 a o 561 milionů korun více než v roce 2015.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy