Startuje měsíc cestování po Evropě zdarma. EU nadělí jízdenku pro mladé, projděte si podrobnosti

on pk on, pk
Aktualizováno 12. 6. 2018 7:18
Od úterý 12. června se lze hlásit do projektu DiscoverEU. Tady jsou odpovědi na nejčastější otázky.

Koho porota vybere a jak?

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Základní podmínky pro žadatele jsou následující:

  • před 1. červencem 2018 dosáhl věku 18 let, ale ještě mu nebylo 19 let (tedy datum narození od 2. července 1999 do 1. července 2000)
  • má státní příslušnost některého z 28 členských států EU
  • vyplní zmíněný formulář

V prvním kole (přihlášky z letošního června) je k dispozici zhruba 15 tisíc jízdenek. Rozdělení mezi členské státy má vycházet z jejich podílu na počtu obyvatel EU. Na Česko tedy připadá asi 200 jízdenek. Jestliže bude počet žadatelů z některé země nižší než její kvóta, rozdělí se zbylé jízdenky mezi státy, kde byl naopak zájem vyšší.

Při výběru žadatelů - při splnění základních kritérií - budou hrát roli správné odpovědi na kvízové otázky. Jestliže i poté zůstane více žadatelů než přidělených míst, přihlédne komise k dřívějšímu datu podání žádosti.

Komise zasedne 27. června, výherce i zamítnuté žadatele bude informovat mezi 28. červnem a 6. červencem.

EU také účastníky programu žádá, aby svou cestu dokumentovali na sociálních sítích, případně mohou uspořádat například prezentaci o cestě ve svém městě či obci. Tato podmínka je však dobrovolná. Mají se také zapojit do průzkumu, který od organizátorů obdrží po skončení cesty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy