Stavba dálnice D11 se urychlí, slibuje Havlíček. Poláky však Česko opět nedostihne

Ekonomika Ekonomika
4. 9. 2020 15:47
"Hradecká" dálnice D11 patří k nejdéle budovaným silničním stavbám v Česku. Ministr dopravy Karel Havlíček (ANO) nyní na Twitteru uvedl, že jeden z úseků (Hradec Králové - Smiřice) bude dokončen o půl roku dříve, v prosinci 2021. S polskou hranicí se ale D11 spojí nejdříve v roce 2024. Poláci přitom mezitím z druhé strany finišují s rychlostní silnicí S3, jež se má napojit právě na dálnici D11.
Jak pokračuje výstavba D11 z Hradce Králové do Jaroměře. | Video: ŘSD

"D11, Hradec Králové - Smiřice. Jedna z nejdůležitějších dálničních staveb, na kterou čeká celý region. Dobrá zpráva je, že novou dálnici otevřeme o půl roku dříve, v r. 2021. A ve stejnou dobu zprovozníme i navazující úsek do Jaroměře," napsal Havlíček ve středu na svém Twitteru. 

O dřívějším dokončení dálničního úseku informovalo už v polovině srpna Ředitelství dálnic a silnic (ŘSD), když uzavřelo dodatek smlouvy se zhotovitelem stavby o zkrácení zprovoznění tohoto úseku do 17. prosince 2021. Původním datem byl červen 2022. Nejpozději 17. prosince příštího roku má být zprovozněn i následující úsek za Jaroměř.

Dálnice od roku 2017 končí v Hradci Králové, ve výstavbě se nachází dva úseky z Hradce Králové do Jaroměře o celkové délce 22,4 kilometru.

Úsek D11 z Jaroměře na státní hranici o délce 40,8 kilometru je rozdělen na úseky Jaroměř-Trutnov a Trutnov-hranice. O něco dříve by měla začít stavba druhého úseku, předpoklad je rok 2024. Dálnice by podle dosavadních plánů ministerstva měla být hotová nejdříve v letech 2026 až 2027, loni v listopadu tehdejší ministr dopravy Vladimír Kremlík (ANO) uváděl jako reálný termín rok 2028.

Navazující část dálnice v Polsku však bude dokončena o několik let dříve, v Trutnově a okolí tak hrozí dopravní komplikace. Dopravní server Zdopravy.cz minulý týden informoval, že na polské straně se již staví a silnice by se měla otevřít už v druhé polovině roku 2023. Na D11 se má napojit u města Lubawka na jihozápadě Polska. Po spojení s rychlostní komunikací S3 by pak řidiči dojeli až k Baltskému moři.

Dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem patří k nejdéle budovaným silničním stavbám v ČR. Stát ji začal budovat v roce 1978. Z plánovaných 154 kilometrů se v současné době jezdí zhruba po 91 kilometrech.

Video: Špatně zabrzděné auto couvalo skrz rušnou dálnici

Špatně zabrzděné auto couvalo skrz rušnou dálnici | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy