Stavba dálnice D11 se urychlí, slibuje Havlíček. Poláky však Česko opět nedostihne

Ekonomika Ekonomika
4. 9. 2020 15:47
"Hradecká" dálnice D11 patří k nejdéle budovaným silničním stavbám v Česku. Ministr dopravy Karel Havlíček (ANO) nyní na Twitteru uvedl, že jeden z úseků (Hradec Králové - Smiřice) bude dokončen o půl roku dříve, v prosinci 2021. S polskou hranicí se ale D11 spojí nejdříve v roce 2024. Poláci přitom mezitím z druhé strany finišují s rychlostní silnicí S3, jež se má napojit právě na dálnici D11.
Jak pokračuje výstavba D11 z Hradce Králové do Jaroměře. | Video: ŘSD

"D11, Hradec Králové - Smiřice. Jedna z nejdůležitějších dálničních staveb, na kterou čeká celý region. Dobrá zpráva je, že novou dálnici otevřeme o půl roku dříve, v r. 2021. A ve stejnou dobu zprovozníme i navazující úsek do Jaroměře," napsal Havlíček ve středu na svém Twitteru. 

O dřívějším dokončení dálničního úseku informovalo už v polovině srpna Ředitelství dálnic a silnic (ŘSD), když uzavřelo dodatek smlouvy se zhotovitelem stavby o zkrácení zprovoznění tohoto úseku do 17. prosince 2021. Původním datem byl červen 2022. Nejpozději 17. prosince příštího roku má být zprovozněn i následující úsek za Jaroměř.

Dálnice od roku 2017 končí v Hradci Králové, ve výstavbě se nachází dva úseky z Hradce Králové do Jaroměře o celkové délce 22,4 kilometru.

Úsek D11 z Jaroměře na státní hranici o délce 40,8 kilometru je rozdělen na úseky Jaroměř-Trutnov a Trutnov-hranice. O něco dříve by měla začít stavba druhého úseku, předpoklad je rok 2024. Dálnice by podle dosavadních plánů ministerstva měla být hotová nejdříve v letech 2026 až 2027, loni v listopadu tehdejší ministr dopravy Vladimír Kremlík (ANO) uváděl jako reálný termín rok 2028.

Navazující část dálnice v Polsku však bude dokončena o několik let dříve, v Trutnově a okolí tak hrozí dopravní komplikace. Dopravní server Zdopravy.cz minulý týden informoval, že na polské straně se již staví a silnice by se měla otevřít už v druhé polovině roku 2023. Na D11 se má napojit u města Lubawka na jihozápadě Polska. Po spojení s rychlostní komunikací S3 by pak řidiči dojeli až k Baltskému moři.

Dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem patří k nejdéle budovaným silničním stavbám v ČR. Stát ji začal budovat v roce 1978. Z plánovaných 154 kilometrů se v současné době jezdí zhruba po 91 kilometrech.

Video: Špatně zabrzděné auto couvalo skrz rušnou dálnici

Špatně zabrzděné auto couvalo skrz rušnou dálnici | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 11 minutami

Ve Francii obžalovali čtyři policisty kvůli zbití černocha, tvrdili, že je sám napadl

Pařížská prokuratura obžalovala čtyři policisty podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta černé pleti. S odvoláním na justiční zdroje o tom dnes informovala agentura AFP. Dva z obžalovaných podle ní zůstanou ve vazbě, dva budou pod dohledem čekat na proces na svobodě.

Incident v 17. pařížském obvodu, kvůli kterému čelí policisté obžalobě, se odehrál v sobotu 21. listopadu. Hudební producent Michel Zecler uvádí, že šel po ulici bez roušky, která je povinná kvůli šíření koronaviru. Když spatřil policejní auto, vešel do domu, ve kterém je nahrávací studio, aby se vyhnul pokutě. Policisté pak podle něj vstoupili za ním, k čemuž neměli oprávnění, a začali ho bít.

Trojice strážníků zpočátku tvrdila, že je Zecler napadl. Záběry z kamery, kterou ve čtvrtek zveřejnil server Loopsider, ale ukazují brutální zásah policistů proti Zeclerovi. Čtvrtý policista, který přišel jako posila, vhodil do nahrávacího studia slzný granát.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři radí opatrnost

V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři doporučují opatrnost. Hlavní tahy jsou většinou holé a vlhké po chemickém ošetření. Bez větších problémů je sjízdná i silnice 10 na Harrachov a k hraničnímu přechodu do Polska.

Pozor by si podle silničářů měli dát motoristé ve vyšších polohách, kde na silnicích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Na 16 silnicích hlavně v Jizerských horách a Krkonoších je povinná zimní výbava. Uzavřená je silnice 290 kolem přehrady Souš v Jizerských horách, ta se ale s prvním sněhem pro dopravu uzavírá. Auta tudy opět projedou až na jaře.

Teploty v Libereckém kraji dnes ráno klesají až k minus třem stupňům, většinou je oblačno. Podle meteorologů se přes den ještě může objevovat sněžení. Teploty vystoupají maximálně na dva stupně nad nulou, v horách bude mrznout po celý den.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Biden představil svůj tým pro komunikaci, budou v něm jenom ženy

Nově zvolený americký prezident Joe Biden představil svůj komunikační tým, který tvoří pouze ženy. Ředitelkou komunikace Bílého domu se stane mluvčí Bidenova volebního štábu Kate Bedingfieldová. Bidenovou tiskovou mluvčí pak bude Jen Psakiová, která byla mluvčí ministerstva zahraničí za vlády Baracka Obamy, uvedla agentura Reuters.

Mluvčí viceprezidentky Kamaly Harrisové bude Symone Sandersová, která byla hlavní poradkyní kampaně Bidena a Harrisové. Ředitelkou pro komunikaci příští první dámy Jill Bidenové bude Elizabetha Alexanderová, mluvčí Bidena v době, kdy zastával funkci viceprezidenta. Dalšími členkami týmu budou Karin Jeanová-Pierrová, Ashley Etiennová a Pili Tobarová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman žádá po šéfovi BIS jména špionů i detaily živých operací, píše server

Podle serveru iRozhlas si prezident Miloš Zeman vyžádal u šéfa Bezpečnostní a informační služby (BIS) Michala Koudelky jména ruských špionů v Česku, lidí, kteří s nimi spolupracují, a také seznam operací, které tu provádějí. "Podle expertů je takový úkol ale problematický - každá zpravodajská služba brání svoje zdroje a takto podrobnými informacemi by mohlo dojít k jejich prozrazení," píše server. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy