Lidé už koupili téměř 71 000 jednotných jízdenek na vlak. Zájem ale brzdí pandemie

ČTK ČTK
26. 1. 2021 10:46
Ostrý provoz jednotné jízdenky OneTicket na železnici zatím funguje bez problémů. Cestující dosud nakoupili téměř 71 000 jízdenek. Největší zájem o ně je na tratích s více dopravci, zájem ale brzdí pandemie. Uvedl to Martin Opatrný, mluvčí firmy Cendis, která je správcem projektu OneTicket. Jednotné jízdné se začalo na všech tratích, s výjimkou komerčních, prodávat od 13. prosince.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Jednotná jízdenka v současnosti platí na všech tratích, které si u dopravců objednává stát nebo kraje. Do systému se tak zapojilo 13 dopravců, kteří jednotnou jízdenku ve svých vlacích uznávají. Do poloviny prosince fungovala pouze ve zkušebním provozu na dvou tratích.

Komerční linky, typické například na trati mezi Prahou a Ostravou, by se do systému měly přidat v průběhu roku. Cestující si jízdenku mohou koupit v e-shopu oneticket.cz nebo na pokladnách jednotlivých dopravců. Ti přitom dál nabízejí i vlastní jízdné. To je ve většině případů levnější, neplatí však u konkurence.

Podle dat z pondělního odpoledne dosud cestující koupili 70 696 jednotných jízdenek. V 19 případech přitom šlo o tzv. síťovou jízdenku, kterou je možné využívat neomezeně. Nejvíce se podle Cendisu prodávají v pokladnách na hlavním nádraží v Praze, Plzni, Ústí nad Labem, České Lípě, Děčíně či Liberci. "Po přechodu do rutinního provozu se zájem pochopitelně zvýšil. Nicméně současná situace s koronavirovými opatřeními obecně cestování nenahrává," řekl Opatrný.

Cestující mohou využívat jízdenky jednorázové, zpáteční, traťové pro pravidelné dojíždění do práce či síťovou pro neomezené cestování po Česku. Systém nabízí také věrnostní slevu 25 procent. Během roku by do něj podle tvůrců měly přibývat další funkcionality.

První jízdenky OneTicket se začaly prodávat už loni v létě, tehdy byl projekt spuštěn ve zkušebním provozu na dvou tratích, konkrétně mezi Plzní a Mostem a Českou Lípou a Rumburkem. V první fázi stát nasadil jednotný tarif pro cestování na železnici, později by se měl rozšířit i například na spoje integrovaných dopravních systémů, tedy včetně autobusů.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy