Cestující EasyJetu marně čekali na pilota. Naštěstí jeden z nich uměl létat letadlem

on on
5. 9. 2019 16:06
Cestující na letu společnosti EasyJet z Anglie do Španělska zažili scénu jako z filmu. Začala více než dvouhodinovým zpožděním přímo na letišti. Způsobil ho pilot, který se nedostavil na letiště, a cestující se už začínali smiřovat s tím, že jejich prázdniny hned tak nezačnou. Pak však přišel zvrat: jeden z pasažérů oznámil, že umí řídit dopravní letadlo a náhodou si s sebou na cestu přibalil také pilotní průkaz.
Kokpit Airbusu A320.
Kokpit Airbusu A320. | Foto: Reuters

Více než sto cestujících, kteří si koupili u společnosti EasyJet letenky z anglického Manchesteru do španělského Alicante, už mělo dávno vystupovat z letadla v přístavním městě na jihu Evropy. Místo toho více než dvě hodiny čekali na druhého pilota, který se stále ještě nedostavil na letiště a bez kterého letadlo odletět nemohlo. O případu informoval britský server Independent.

Situaci vzal do vlastních rukou jeden z cestujících - Michael Bradley, který se svou ženou a synem čekal na letadlo a počítal minuty, o které se jim krátí dovolená. Bradley zavolal na dispečink EasyJetu a operativně se nabídl jako náhradní druhý pilot.

"Ahoj, čekám na terminálu a nemám nic na práci. Mám s sebou pilotní průkaz, který mě ve tři ráno napadlo si zabalit. Mám i ostatní doklady a velice rád bych vyrazil na dovolenou. Pokud potřebujete prokázat laskavost, jsem tu a jsem připraven letět," popsal pomocí palubního interkomu pasažérům Bradley svůj telefonát s aerolinkami. Pilotní hlášení se přitom v praxi obvykle omezují pouze na informování pasažérů o typu stroje, ve kterém sedí, bezpečnostních pokynech, výšce letu a době přistání.

Během 38 sekund, během kterých si společnost prověřila, že Bradley opravdu je jejich certifikovaný pilot, zavolala zpátky. "Prosíme, prosíme, pěkně prosíme, můžete pilotovat let do Alicante?" popisoval dál nový pilot. Jeden z pasažérů celý vzkaz nahrál a umístil na sociální sítě.

Bradley si poté jen ověřil, že nebude problém, pokud bude stroj řídit bez uniformy, a přesunul se do kokpitu. Airbus A319-111 nakonec opravdu odletěl a za téměř tři hodiny bezpečně přistál ve Španělsku. Mluvčí aerolinek později Independentu ocenil nasazení pilota. Zmínil také, že Bradley byl odpočatý, celé čtyři dny před letem nebyl v práci a měl všechna povolení k letu s Airbusem.

"Jsme vděční, že jeden z našich pilotů, který cestoval z Manchesteru do Alicante 2. srpna se svou rodinou, dobrovolně pilotoval letadlo," řekl mluvčí. Aerolinky ještě dodaly, že bezpečnost cestujících je pro ně vždy priorita.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy