Armádní piloti poprvé vyzkoušeli nový letoun L-39NG. Obstál v testu "školáckých chyb"

ČTK ČTK
7. 5. 2021 10:42
Čeští armádní piloti si poprvé vyzkoušeli nový letoun L-39NG, který letos začíná sériově vyrábět Aero Vodochody. Stroje by mohly sloužit i k jejich výcviku, ale zakázka pro státní podnik LOM Praha byla několikrát odložena. Testování armádními piloty přináší i tipy, jak mohou konstruktéři letoun dál rozvíjet, uvedl mluvčí Aera Tobiáš Tvrdík.

Do kokpitu L-39NG usedli piloti z 21. základny taktického letectva v Čáslavi a ze Správy letiště Pardubice, dohromady šlo o tři lety se smíšenou posádkou tvořenou zkušebním pilotem Aera a armádním pilotem. "Díky odbornému hodnocení pilotů s náletem stovek hodin na L-39, L-159 a gripenech můžeme L-39NG i nadále vylepšovat tak, aby splňoval všechny požadavky na moderní cvičný letoun," uvedl šéfkonstruktér L-39NG Jaromír Lang.

Prvním českým armádním pilotem, který s L-39NG letěl, byl velitel 213. výcvikové letky Martin Pelda. "Pilotování L-39NG je velmi komfortní, zkoušel jsem navodit situace, kdy nezkušený žák udělá nějakou chybu, a to letadlo výborně varuje a výborně se chová při vybrání takovýchto situací," vylíčil pilot.

V dubnu si stroje vyzkoušeli i piloti slovenské armády. Aero Vodochody nabízí Slovensku osm nových cvičných letounů a strategickou spolupráci ve výcviku vojenských pilotů i na výrobě.

Nový letoun má od minulého roku typový certifikát potvrzující, že je způsobilý k mezinárodnímu letovému provozu a splňuje bezpečnostní požadavky. Smlouva o dodávce 12 letounů už je podepsaná s vietnamským ministerstvem obrany, už dříve projevil zájem například Senegal nebo státní podnik LOM Praha. Společnost věří, že v příštích deseti letech vyrobí a dodá zahraničním zákazníkům přes 200 nových letadel.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy