Brno ukázalo podobu nového nádraží. Navrhli ho Nizozemci, hotové má být za 15 let

Podoba nového brněnského nádraží.
Autoři vítězného návrhu budou podle Mojmíra Nejezchleba, náměstka generálního ředitele pro modernizaci dráhy Správy železnic, dohlížet na zpracování projektové dokumentace nové budovy. "Budou zárukou toho, že po dokončení bude nové nádraží nejen chloubou jižní Moravy, ale také místem, které budou cestující využívat opravdu rádi," uvedl.
Správa železnic předpokládá, že pro stavbu by měly být využity peníze z budoucích dotačních titulů. Ohledně pozemků, z nichž podle Nejezchleba většinu vlastní České dráhy, bude správa jednat. Jsou tam ale i některé pozemky soukromých vlastníků, s nimi by v jednání mělo pomoci město.
Vítězný návrh v sobě podle poroty kombinuje odkaz na historické veřejné budovy s moderním přestupním uzlem a kvalitním veřejným prostranstvím. Klade důraz na brněnského genia loci i posouzení praktického fungování nové budovy nádraží i jejího okolí.
"V průběhu soutěže jsme navíc doporučili některé části návrhu dále dopracovat, výsledek tak bude ještě lépe odpovídat nynějším přísným požadavkům na novou nádražní budovu," řekl městský architekt Michal Sedláček, který v odborné porotě zasedal. Uvedl, že předpoklad dokončení nové budovy hlavního nádraží směruje do roků 2032 až 2035.
Foto: Správa železnic
Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 25. 7. 2021 20:47
Nové brněnské hlavní nádraží vznikne podle návrhu nizozemského ateliéru Benthem Crouwel Architects, který stojí za projektem nádraží v Rotterdamu nebo rekonstrukcí a dostavbou nádraží v Amsterdamu. Výsledky mezinárodní soutěže o návrh nádraží představilo vedení města. Stavba dopravního uzlu má stát odhadem 45 až 48 miliard korun.
 

Právě se děje

Další zprávy