Boeing kvůli možnému problému s elektřinou překontroluje některá letadla MAX

ČTK ČTK
9. 4. 2021 16:02
Americký výrobce letadel Boeing požádal 16 svých zákazníků, aby kvůli možnému problému s elektřinou dočasně odstavili z provozu některé verze letadla 737 MAX, dokud je nepřekontroluje a případně neopraví. Podle Boeingu je závada výrobním problémem a týká se jen konkrétní skupiny letadel. Závada přichází několik měsíců poté, co model získal povolení vrátit se po téměř dvouleté přestávce do vzduchu.
Letadla Boeing 737 MAX
Letadla Boeing 737 MAX | Foto: Reuters

Letoun 737 MAX je nejprodávanějším letadlem Boeingu a významně se podílel i na tvorbě zisku celé skupiny. V březnu 2019 byl však po dvou smrtelných nehodách zhruba na 20 měsíců odstaven z provozu. Loni v listopadu získal povolení obnovit lety v USA a poté i v dalších zemích, včetně Evropské unie a Kanady. Se závadou, kvůli které byly před dvěma lety tyto boeingy odstaveny z provozu, současný problém nesouvisí, uvedla mluvčí firmy Jessica Kowalová.

Boeing neupřesnil, kolik ze 183 letadel, která už byla vrácena do provozu, bude nutné překontrolovat. Agentura Bloomberg uvedla, že v současnosti zhruba 20 leteckých společností uskuteční s těmito letadly kolem 400 letů denně. Jsou mezi nimi aerolinky American Airlines, United Airlines či Southwest.

Mluvčí Boeingu dodala, že odstranění problému bude záležitostí hodin nebo několika dnů, bližší informace neuvedla.

Aerolinky Southwest již oznámily, že stáhly z provozu 30 ze svých 58 letadel 373 MAX 8, uvedla agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy