"Němečtí inženýři se styděli." Berlín má po devítiletém zpoždění nové letiště

Letiště odbavilo první dva stroje.
První lety pak z Willyho Brandta odstartují v neděli 1. listopadu, čímž bude nové letiště plně uvedeno do provozu.
Německé letiště Willyho Brandta, jehož stavba nabrala několikaleté zpoždění, se částečně zprovoznilo už minulou středu.
Takto vypadá část prostor vyhrazených ke stravování.
Letiště se od té chvíle otevřelo pro cesty spolkovému prezidentovi, německé kancléřce a její ministrům, letouny bundeswehru a také zahraničním hostům vlády.
Foto: Reuters
Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 31. 10. 2020 14:48
Po letech zpoždění a uprostřed krize leteckého odvětví se v sobotu otevřelo nové berlínské letiště Willyho Brandta. Původně mělo fungovat už v roce 2011, stavbu ale provázely série technických i jiných peripetií a uvedení do provozu se opakovaně odkádalo. Letiště přišlo podle médií na nejméně deset miliard eur (asi 274 miliard korun). Podívejte se, jak vypadá a jak vznikalo.
 

Právě se děje

před 13 minutami

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy