Odložte auto a dáme vám 1000 eur ročně. Projekt chce Berlíňany přimět k udržitelnosti

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
18. 7. 2021 13:27
Každý Berlíňan, který by přestal používat své auto, by si ročně přišel na 1100 eur (přes 28 tisíc korun). S ambiciózním plánem, jak ulevit životnímu prostředí, přišla v červnu německá iniciativa Changing Cities, která bojuje za udržitelnou dopravu. Deník Die Zeit uvedl, že organizace navrhuje finanční bonus asi o 200 euro vyšší, než na kolik vyjde v Berlíně roční jízdenka veřejnou dopravou.
Kouř z výfuku auta zachycený v ulicích Berlína
Kouř z výfuku auta zachycený v ulicích Berlína | Foto: Reuters

Pravidelná roční prémie v hodnotě 1100 eur má motivovat lidi, aby místo auta používali jiný, udržitelnější typ dopravy - autobus, tramvaj, kolo, sdílená auta nebo zkrátka chodili pěšky. 

Organizace Changing Cities obhajuje svůj návrh tím, že v Berlíně je 1,2 milionu vozidel a jen zhruba polovinu z nich jejich majitelé využívají pravidelně každý den. Jak informoval deník Die Zeit, podle propočtů organizace by z dlouhodobého hlediska mohlo z berlínských silnic zmizet každoročně asi 60 000 osobních automobilů. 

Server Zdopravy.cz upozorňuje také na to, že jízda autem je v Německu stále relativně velmi levná. Zatímco průměrná cena jízdného v Německu od roku 2000 stoupla o 79 procent, náklady na provoz vozu včetně pořízení a servisu jen o 36 procent.

Projekt, v angličtině zvaný "Berlin Free Road Premium", by mohl přijít na asi miliardu eur. Peníze mají být čerpány z uhlíkové daně, která v Německu od letoška platí. Německý výzkumník v oblasti dopravy Andreas Knie, který působí v berlínském výzkumném centru Social Science Centre, pro Die Zeit uvedl, že projekt podle něj má šanci na úspěch ve velkých městech, jako je právě Berlín, nebo třeba Mnichov, či Hamburk. Podle něj je ale třeba současně zlepšit síť veřejné dopravy v německém hlavním městě, aby lidé skutečně měli důvod nechat auto v garáži.

Podle klimatického zákona, který v červnu schválila Spolková rada, chce Německo dosáhnout neutrality emisí skleníkových plynů nejpozději do roku 2045. Podle Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) je to právě silniční doprava, která se na produkci emisí podílí nejvíce ze všech druhů dopravy, a sice ze 71,7 procenta.

K tomu, aby lidé méně využívali osobní automobily, se snaží motivovat obyvatele i jiné evropské státy, třeba Francie. Tamní politici v dubnu schválili, že za zničení staršího vozu, který bude splňovat určitá pravidla, může majitel dostat příspěvek od státu 2500 eur (přes 63 tisíc korun) na koupi elektrokola. Podobný program už déle funguje také ve Finsku.

Video: Klimatickou krizi musíme brát vážně. Dopady vidíme všude kolem nás, apeluje Arichteva

Planeta v nouzi - Veronika Arichteva (titulky) | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy