Do letadla jen s kabelkou. Další aerolinky zpoplatňují zavazadla, pomůže náš přehled

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 16. 2. 2020 14:58
Norská nízkonákladová společnost Norwegian Air Shuttle, která z Prahy létá do Osla a Stockholmu, zpřísnila svou zavazadlovou politiku. Od 23. ledna si pasažéři, kteří si koupili nejlevnější letenku (Low Fare), připlatí i za zavazadlo na palubě. Norský dopravce jde ve stopách dalších nízkonákladových aerolinií, které k tomuto kroku přistoupily už v minulosti.
Foto: Shutterstock

Norwegian Air Shuttle

Norské aerolinie zpoplatnění batohu, tašky nebo kufru na palubě odůvodňují nouzí o prostor. Podle nich je mylná představa, že letadlo disponuje dostatkem úložného místa, aby si každý cestovatel mohl dát nahoru zavazadlo. 

"Většina našich letounů přepravuje 186 pasažérů a má místo na zhruba 80 kabinových zavazadel," uvedla viceprezidentka projektového managementu firmy Cecilie Nybo Carlsenová. Podle ní nová pravidla zpříjemní lidem nástup do letadla i samotnou cestu, protože se posádka nebude muset zdržovat s přerovnáváním zavazadel, a do cílové destinace se tak let dopraví bez zpoždění. 

Pro britský deník The Independent kritizovala zpřísněnou norskou zavazadlovou politiku například irská společnost Send My Bag. Ta poskytuje mezinárodní přepravu zavazadel cestujícím, kteří se chtějí vyhnout placení poplatků leteckým společnostem. "Je to zklamání, ale ne překvapení, že Norwegian naskočily na tento trend a začaly účtovat za kabinová zavazadla," řekl výkonný ředitel firmy Adam Ewart.

  • Společností, které zavazadla zpoplatňují, je totiž více. Na jejich podmínky se podívejte v následujícím přehledu.
 

Právě se děje

před 55 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy