Do letadla jen s kabelkou. Další aerolinky zpoplatňují zavazadla, pomůže náš přehled

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 16. 2. 2020 14:58
Norská nízkonákladová společnost Norwegian Air Shuttle, která z Prahy létá do Osla a Stockholmu, zpřísnila svou zavazadlovou politiku. Od 23. ledna si pasažéři, kteří si koupili nejlevnější letenku (Low Fare), připlatí i za zavazadlo na palubě. Norský dopravce jde ve stopách dalších nízkonákladových aerolinií, které k tomuto kroku přistoupily už v minulosti.
Foto: Shutterstock

Norwegian Air Shuttle

Norské aerolinie zpoplatnění batohu, tašky nebo kufru na palubě odůvodňují nouzí o prostor. Podle nich je mylná představa, že letadlo disponuje dostatkem úložného místa, aby si každý cestovatel mohl dát nahoru zavazadlo. 

"Většina našich letounů přepravuje 186 pasažérů a má místo na zhruba 80 kabinových zavazadel," uvedla viceprezidentka projektového managementu firmy Cecilie Nybo Carlsenová. Podle ní nová pravidla zpříjemní lidem nástup do letadla i samotnou cestu, protože se posádka nebude muset zdržovat s přerovnáváním zavazadel, a do cílové destinace se tak let dopraví bez zpoždění. 

Pro britský deník The Independent kritizovala zpřísněnou norskou zavazadlovou politiku například irská společnost Send My Bag. Ta poskytuje mezinárodní přepravu zavazadel cestujícím, kteří se chtějí vyhnout placení poplatků leteckým společnostem. "Je to zklamání, ale ne překvapení, že Norwegian naskočily na tento trend a začaly účtovat za kabinová zavazadla," řekl výkonný ředitel firmy Adam Ewart.

  • Společností, které zavazadla zpoplatňují, je totiž více. Na jejich podmínky se podívejte v následujícím přehledu.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
Další zprávy