Aby v horách přežili, uchýlili se ke kanibalismu. Od Zázraku v Andách uplynulo 50 let

Adéla Očenášková Dan Poláček ČTK Adéla Očenášková, Dan Poláček, ČTK
15. 10. 2022 7:48
Jejich příběh fascinuje dodnes, dočkal se knižního i filmového zpracování. Skupina uruguayských ragbistů letěla v říjnu 1972 z Montevidea na zápas do Chile, jejich letadlo ale havarovalo v Andách. Ze 45 lidí katastrofu přežilo 27 pasažérů. Po dlouhých 72 dnech v extrémních podmínkách velehor se ale záchrany dočkalo jen 16 trosečníků. Přežili i díky tomu, že se živili ostatky mrtvých kamarádů.
Archivní snímek dokumentující příběh tragického letu Uruguayan Air Force 571. Stroj se v roce 1972 zřítil v Andách.
Archivní snímek dokumentující příběh tragického letu Uruguayan Air Force 571. Stroj se v roce 1972 zřítil v Andách. | Foto: Aktuálně.cz / Pedro Escobal / Wikipedia / Public domain

Letecké katastrofě, od které tento čtvrtek uběhlo přesně 50 let, se přezdívá Zázrak v Andách nebo také Andská tragédie. Stroj se zřítil nad pustou částí And na argentinsko-chilském pomezí asi 3600 metrů nad mořem. Pilot kvůli špatnému počasí mylně odhadl výšku a narazil do hory.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Stržená trolej přerušila provoz tramvají v Holešovicích

Porucha trakčního vedení přerušila v Praze kolem 21:30 provoz tramvají mezi zastávkami Výstaviště a Nádraží Holešovice. Provoz je ale omezen téměř v celých Holešovicích. Podle webu dopravního podniku by provoz pěti tramvajových linek mohl být v postiženém úseku obnoven zhruba hodinu po půlnoci.

Poruchu na troleji způsobil podle dopravního podniku nadměrný náklad. "Náhradní doprava není zavedena z důvodu neprůjezdnosti úseku," uvedl dopravce. Zároveň vyzval cestující, aby využili linku metra C do stanice Vltavská.

Tramvaje linek 1, 6, 17, 25 a 36 jezdí odklonem. Linky 1, 6 a 25 jsou odkloněny přes Těšnov a Invalidovnu, linka 17 přes Karlín a dále na Palmovku a Vychovatelnu. Linka 36 jezdí přes Florenc, Invalidovnu, Palmovku a Vychovatelnu.

před 5 hodinami

Dubovská se poprvé v sezoně nevešla do dvacítky

Lyžařka Martina Dubovská obsadila ve slalomu v americkém Killingtonu dvaadvacátou příčku a poprvé v této sezoně Světového poháru se nevešla do první dvacítky. První výhru ve slalomu v elitním seriálu mohla oslavit Švýcarka Wendy Holdenerová, která byla před dnešním závodem už třicetkrát na stupních vítězů, ale nikdy nezvítězila. Tentokrát se podělila o první příčku se Švédkou Annou Swennovou Larssonovou, pro niž to byla rovněž vítězná slalomová premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy