Indické doplňky stravy z eBaye obsahovaly milionkrát více rtuti, než je povoleno

ČTK ČTK
30. 8. 2019 16:42
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před indickým doplňkem stravy s názvem Bruhat Vata Chintamani Rasa. V jednom případě jde o balení s názvem Standard, ve druhém s názvem Premium. Obsahuje extrémní množství rtuti vysoko nad povoleným limitem, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Pavel Kopřiva.

Inspekce získala vzorky, které posléze analyzovala, přes prodejní portál www.ebay.com. Vzorek inspekce odebrala na základě podnětu, který obdržela již letos v dubnu a již tehdy varovala veřejnost, že tento doplněk je plný rtuti.

Doplněk se konzumuje ve formě tablet a podle anglických popisů v různých internetových obchodech patří k ájurvédské medicíně a má sloužit při problémech, jako je hemiplegie, tedy obrna poloviny těla, obrna obličeje či třes a při různých dalších neduzích. V popisu se také píše, že se má používat pouze po domluvě s lékařem.

Podle analýzy však obsahuje výrobek Standard 164 gramů rtuti na kilogram, což je 16,4 procenta obsahu. Výrobek Premium obsahoval 76,5 gramu rtuti na kilogram. Limit je přitom 0,1 miligramu na kilogram.

Inspekce vložila informaci do evropského systému varování před nebezpečnými potravinami RASFF a požádá o stažení nabídky předmětných výrobků z aukční síně eBay. Varuje také spotřebitele, aby nenakupovali potraviny a především doplňky z neověřených internetových obchodů.

 

Právě se děje

Další zprávy