Indické doplňky stravy z eBaye obsahovaly milionkrát více rtuti, než je povoleno

ČTK ČTK
30. 8. 2019 16:42
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před indickým doplňkem stravy s názvem Bruhat Vata Chintamani Rasa. V jednom případě jde o balení s názvem Standard, ve druhém s názvem Premium. Obsahuje extrémní množství rtuti vysoko nad povoleným limitem, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Pavel Kopřiva.

Inspekce získala vzorky, které posléze analyzovala, přes prodejní portál www.ebay.com. Vzorek inspekce odebrala na základě podnětu, který obdržela již letos v dubnu a již tehdy varovala veřejnost, že tento doplněk je plný rtuti.

Doplněk se konzumuje ve formě tablet a podle anglických popisů v různých internetových obchodech patří k ájurvédské medicíně a má sloužit při problémech, jako je hemiplegie, tedy obrna poloviny těla, obrna obličeje či třes a při různých dalších neduzích. V popisu se také píše, že se má používat pouze po domluvě s lékařem.

Podle analýzy však obsahuje výrobek Standard 164 gramů rtuti na kilogram, což je 16,4 procenta obsahu. Výrobek Premium obsahoval 76,5 gramu rtuti na kilogram. Limit je přitom 0,1 miligramu na kilogram.

Inspekce vložila informaci do evropského systému varování před nebezpečnými potravinami RASFF a požádá o stažení nabídky předmětných výrobků z aukční síně eBay. Varuje také spotřebitele, aby nenakupovali potraviny a především doplňky z neověřených internetových obchodů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Firma Coca-Cola HBC v Česku a na Slovensku loni snížila zisk o 89 procent

Firmě Coca-Cola HBC Česko a Slovensko loni meziročně klesl zisk o 89 procent na 40,3 milionu korun po předloňských 366 milionech Kč. Čistý obrat firmy se v roce 2020 proti předchozímu roku snížil o 15,3 procenta na 6,8 miliardy Kč, uvedla firma ve výroční zprávě umístěné do Sbírky listin. Loňský rok podle ní výrazně poznamenala pandemie covid-19, kdy byly zavřené restaurace a podobné provozy.

Nový ředitelem společnosti se loni stal Dan Timotin. Ve funkci vystřídal Mariu Anargyrou-Nikolić, která převzala vedení společnosti v Řecku a na Kypru. Navzdory pandemii firma loni spustila výstavbu nového plně automatizovaného skladu ve výrobním areálu v pražských Kyjích, nahradí distribuční centrum v Praze - Horních Počernicích. Sklad měl stát podle dřívějších informací půl miliardy Kč.

Coca-Cola půdobí na českém trhu od roku 1991, na Slovensku od roku 1993. Společná operační jednotka, která vznikla před 11 lety, patří do skupiny Coca-Cola Hellenic operující v 28 zemích Evropy, Asie a Afriky. V minulém režimu nešlo o soukromou společnost, vyráběl ji národní podnik Fruta Brno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy