Indické doplňky stravy z eBaye obsahovaly milionkrát více rtuti, než je povoleno

ČTK ČTK
30. 8. 2019 16:42
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před indickým doplňkem stravy s názvem Bruhat Vata Chintamani Rasa. V jednom případě jde o balení s názvem Standard, ve druhém s názvem Premium. Obsahuje extrémní množství rtuti vysoko nad povoleným limitem, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Pavel Kopřiva.

Inspekce získala vzorky, které posléze analyzovala, přes prodejní portál www.ebay.com. Vzorek inspekce odebrala na základě podnětu, který obdržela již letos v dubnu a již tehdy varovala veřejnost, že tento doplněk je plný rtuti.

Doplněk se konzumuje ve formě tablet a podle anglických popisů v různých internetových obchodech patří k ájurvédské medicíně a má sloužit při problémech, jako je hemiplegie, tedy obrna poloviny těla, obrna obličeje či třes a při různých dalších neduzích. V popisu se také píše, že se má používat pouze po domluvě s lékařem.

Podle analýzy však obsahuje výrobek Standard 164 gramů rtuti na kilogram, což je 16,4 procenta obsahu. Výrobek Premium obsahoval 76,5 gramu rtuti na kilogram. Limit je přitom 0,1 miligramu na kilogram.

Inspekce vložila informaci do evropského systému varování před nebezpečnými potravinami RASFF a požádá o stažení nabídky předmětných výrobků z aukční síně eBay. Varuje také spotřebitele, aby nenakupovali potraviny a především doplňky z neověřených internetových obchodů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy