Z fondů přitečou další stamiliardy, Česko se dohodlo s EU

ČTK ČTK
26. 8. 2014 17:32
Do roku 2020 má Česko jen z evropských fondů politiky soudržnosti k dispozici celkem 22 miliard eur, tedy v přepočtu 616 miliard korun.
Foto: Ondřej Besperát

Brusel - Evropská komise uzavřela s Českou republikou dohodu o partnerství, a do Česka tak z Bruselu v příštích letech připlují další stamiliardy korun.

Dohoda umožní v nynějším víceletém finančním období do roku 2020 investovat v Česku z evropských fondů politiky soudržnosti celkem 22 miliard eur, tedy v přepočtu 616 miliard korun.

Česko také získá dvě miliardy eur - asi 56 miliard korun - na rozvoj venkova a 31 milionů eur - zhruba 870 milionů korun - na rybolov. O uzavření dohody dnes informovala tisková služba Komise.

Dohoda je základním dokumentem, kde si Komise a ČR určují využití evropských peněz v příštích letech. Vyjednávalo se o ní delší dobu, definitivní verzi česká vláda odsouhlasila na konci července.

K předchozímu návrhu Prahy měla Komise desítky připomínek. Už dříve vláda schválila všech devět operačních programů pro nynější finanční období 2014 až 2020.

Inovace, vzdělání a nezaměstnanost

Podle Komise mají být evropské peníze určeny například na podporu inovací, odbornou přípravu a vzdělávání ve městech i obcích. Pomoci by tak měly při boji s nezaměstnaností a obnově ekonomického růstu. Podpořit by měly také podnikání, boj proti sociálnímu vyloučení a pomohou ekonomice, která bude účinně využívat vstupní zdroje a bude šetrná k životnímu prostředí.

"Investice musí mít v souladu s novou politikou soudržnosti strategickou povahu a musí se zaměřovat na reálnou ekonomiku, udržitelný růst a investice do lidských zdrojů. Prvořadá je přitom kvalita, nikoliv rychlost," upozornil dnes evropský komisař pro regionální politiku Johannes Hahn.

Dohoda podle něj obsahuje také strategické směry pro programy, které by v budoucnu měly přispět k podpoře inovací, "přeměně českých malých a středních podniků v tahouny růstu" a potvrdit tak zlepšující se pověst ČR v odvětvích, jako jsou například energetika, strojírenství nebo nanotechnologie.

Lepší veřejná správa

Eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor dnes připomněl, že například Evropský sociální fond (ESF) v ČR v letech 2014-2020 může investovat přes 3,4 miliardy eur  - asi 95 miliard korun -, a pomůže tak plnit cíle evropských strategií týkajících se podpory zaměstnanosti, vzdělávání či boje proti chudobě.

"Doufám také, že modernizace české veřejné správy, založená na novém zákonu o státní službě, bude postupovat podle plánu a brzy přinese občanům hmatatelné výsledky. I tato modernizace by měla obdržet podporu ze strukturálních fondů," upozornil ale také Andor. Právě otazníky kolem zákona o státní službě byly jedním z bodů, o nichž Praha s Komisí dlouhou dobu vyjednávala.

Česko bývá také někdy kritizováno za způsob čerpání peněz z programů v minulém období 2007-2013. Také v něm je ale stále poslední dotace možné získávat až do konce příštího roku.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma dopravním nehodám na 34. kilometru poblíž Dobříše je uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odklání dopravu na sjezdu číslo 41, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a údajů na webu dopravní policie.

K nehodám došlo kolem 05:30. Na místě zasahují složky integrovaného dopravního systému. Řidiče policisté odklání z dálnice na sjezdu 41 u Dubence. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy