Začal fungovat úsporný tarif. Dodavatelé energií ho již zohledňují do říjnových záloh

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 9. 2022 15:21
Dodavatelé energií již začali odběratelům zohledňovat státní příspěvek přes takzvaný úsporný tarif. Dodavatelé příspěvek většinou zákazníkům promítnou do nejbližších záloh, které o výši příspěvku sníží. První záloha, na které lidé uvidí nižší cenu, bude říjnová. Vyplývá to z vyjádření dodavatelů energií.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Příspěvek z úsporného tarifu letos domácnosti obdrží na základě své smlouvy na odběr elektřiny. Domácnosti s nižší spotřebou dostanou příspěvek 3500 korun a domácnosti s vyšší spotřebou 2000 korun. Důvodem je to, že domácnostem a firmám stát odpouští i poplatek za obnovitelné zdroje, který standardně činí 599 korun za každou megawatthodinu elektřiny.

Například domácnost s roční spotřebou tři megawatthodiny na poplatku ušetří 1797 korun, domácnost se spotřebou deset megawatthodin však ušetří již 5999 korun. Poplatek za obnovitelné zdroje se přitom odběratelům odpouští od letošního října až do konce roku 2023.

Například Pražská energetika (PRE) klientům již připsala příslušné částky z úsporného tarifu na jednotlivé zákaznické účty. Zákazníci vidí tyto prostředky po přihlášení do aplikace Moje PRE.

"Reálně to vypadá tak, jako by nám zákazník tuto částku zaplatil. Většina našich klientů má distribuční sazbu D02d, elektřinou pouze svítí, neohřívá vodu a netopí. Zde dle vládního nařízení činí příspěvek 3500 korun. Nyní v září není potřeba ze strany zákazníků cokoli činit, vše bude v platnosti až od října," řekl mluvčí PRE Karel Hanzelka.

Zákazníci, kteří platí zálohy přes inkaso nebo SIPO, nemusí nic řešit. Dodavatel elektřiny jim od října sám poníží zálohy. "Může dokonce nastat i situace, že několik měsíců bude mít zákazník nulové zálohy, tedy nebude platit nic. Závisí na výši obvyklých měsíčních záloh - kolik z nich státní příspěvek pokryje," uvedl Hanzelka.

Druhou skupinou jsou zákazníci, kteří hradí zálohy trvalým příkazem k úhradě. Zde dodavatel elektřiny nemůže platby nijak ovlivnit. Zákazník je může kontaktovat a po dohodě s nimi si poměrně snížit výši záloh.

"Pokud tak neučiní, státní příspěvek se mu projeví v ročním vyúčtování ve formě snížení platby. Celkové vypořádání bude až v ročním vyúčtování. Každý náš zákazník má roční vyúčtování v jiném měsíci. Je tedy možné, že některým zákazníkům se státní příspěvek promítne do vyúčtování de facto až za rok," dodal Hanzelka. Praha je rozdělena z hlediska vyúčtování na 12 obvodů.

Také ČEZ promítá příspěvek do záloh už od října, aby mohli lidé čerpat státní pomoc co nejdříve. "Vše proběhne automaticky, zákazníci nemusí o nic žádat ani dělat žádné kroky. Příspěvek rozúčtujeme do první zálohy. Pokud bude příspěvek vyšší než říjnová záloha, tak o zbylou částku snížíme zálohu v listopadu, případně v prosinci," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Výši záloh nemusí zákazník upravovat, bude mu snížena automaticky. Pokud má inkaso nebo SIPO, automaticky si ČEZ vyžádá sníženou částku.

Do záloh za říjen promítá příspěvek také innogy. Příspěvek zohlednila již také Pražská plynárenská. "Nejčastěji na úhradu předepsaných záloh, případně na úhradu starších dluhů," řekl mluvčí Miroslav Vránek.

V zálohách nebo vyúčtováních zohlední úsporný tarif také E.ON. "Započítat ho můžeme také vůči pohledávkám," řekla mluvčí Martina Slavíková.

"Státní příspěvek si odečteme automaticky. Klientům už jsme ho zohlednili na jejich zákaznických účtech, takže v aplikaci Energie24 už teď můžou vidět zálohy na další měsíce ponížené o příslušný státní příspěvek. Všem zákazníkům zároveň doporučujeme, aby neměnili dlouhodobě nastavené zálohy," dodala Slavíková.

Slavíková jako příklad uvedla zákazníka, který získal podle distribuční sazby příspěvek 2000 korun a měsíční zálohu na elektřinu platí 1800 korun. V říjnu tento odběratel nezaplatí nic, v listopadu zaplatí jen 1600 korun. "Pokud zákazníkovi v některý z následujících měsíců vyjde díky příspěvku záloha nula korun, nemusí v tom měsíci platit nic," dodala Slavíková.

Přehled výše příspěvku přes úsporný tarif podle distribuční sazby. K příspěvku se připočítávají odpuštěné poplatky za obnovitelné zdroje ve výši 599 Kč za každou megawatthodinu:

Distribuční sazba Výše příspěvku
Sazba D01d 3500 Kč
Sazba D02d* 3500 Kč
Sazba D25d 3500 Kč
Sazba D26d 2000 Kč
Sazba D35d 2000 Kč
Sazba D45d 2000 Kč
Sazba D56d 2000 Kč
Sazba D57d 2000 Kč

* nejběžnější distribuční sazba v Česku

Zdroj: MPO

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy