Dobrá úroda. Řepky je nejvíc v historii, víc je i obilovin

ČTK ČTK
14. 10. 2014 9:43
Očekávaná úroda obilovin - sklizeň bude patřit k největším v historii - je dána rekordním hektarovým výnosem.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock

Praha - Letošní sklizeň obilovin bude zřejmě třetí nejvyšší v historii. Proti loňsku vzroste o 16,4 procenta, vyplývá z aktualizovaného odhadu k 15. září. Sklizeň řepky má být rekordní a meziročně o 6,2 procenta vyšší. Brambor se má proti loňsku sklidit téměř o čtvrtinu víc, cukrovky o 2,7 procenta. Čísla zveřejnil Český statistický úřad.

Očekávaná úroda obilovin (včetně kukuřice na zrno) ve výši 8,73 milionu tun je dána rekordním hektarovým výnosem. Z hektaru letos podle odhadu statistiků zemědělci sklízeli 6,23 tuny, tedy o 16,7 procenta víc než loni a skoro o čtvrtinu víc, než je desetiletý průměr. Osevní plochy obilovin 1,403 milionu hektarů zůstaly téměř na stejné úrovni jako loni.

Rekordní sklizeň řepky 1,53 milionu tun je o skoro 47 procent vyšší než desetiletý průměr. Také odhadovaný hektarový výnos 3,94 tuny je nejvyšší v historii, proti loňsku vzrostl o 14,2 procenta. Výměra polí osetých řepkou letos klesla o sedm procent na 389 tisíc hektarů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy