Do Prahy se vrací uliční čára. Deset změn, které přinášejí nové stavební předpisy

Adam Váchal Adam Váchal
27. 5. 2016 15:15
Radní schválili nové Pražské stavební předpisy. Novými pravidly se stavebníci budou muset začít řídit od 1. srpna. Vybrali jsme deset výrazných změn.

Znovuzavedení uliční čáry

Vítězný návrh kanceláře Kuba&Pilař Architekti
Vítězný návrh kanceláře Kuba&Pilař Architekti | Foto: IPR Praha

Urbanisté považují tuto změnu za naprosto revoluční. Praha se po sedmdesáti letech vrací k tradičním nástrojům, které opět umožní výstavbu městských čtvrtí po vzoru Vinohrad a Dejvic. Uliční čára přesně stanoví, kudy mají vést nové ulice a kudy ne. Díky tomu například takřka přestanou vznikat další slepé uličky. Spolu s uliční čárou pak developeři budou muset respektovat také stavební čáru. Ta jasně vymezí hranici mezi místy určenými k zástavbě a veřejným prostranstvím.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy