Poslední losování. Končí státní Účtenkovka, která měla nadchnout Čechy pro EET

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2020 18:12
Do účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb (EET), kterou spustilo ministerstvo financí v říjnu 2017, se zapojilo zhruba 1,1 milionu lidí. Ti zaregistrovali přes 467 milionů účtenek, do slosování bylo nakonec zařazeno zhruba 408 milionů účtenek.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Libor Fojtík

Ve středu 15. dubna se uskutečnilo 30. slosování tzv. Účtenkovky, které bude zároveň posledním. Ministerstvo financí (MF) se totiž kvůli šíření koronaviru a souvisejícím změnám v prioritách státního rozpočtu rozhodlo o zrušení loterie.

Středeční posledního slosování se podle MF zúčastnilo zhruba 285 000 lidí, kteří zaregistrovali téměř devět milionů účtenek. Posledního slosování tzv. Účtenkovky se tak zúčastnilo nejméně hráčů za dobu existence loterie od října 2017. Průměrně se každý měsíc do slosování zapojilo zhruba 366 000 hráčů s 15,5 milionu zaregistrovaných účtenek. Nejvíce hráčů se zaregistrovalo do slosování v listopadu 2017, a to 478 000.

Průměrně se každý měsíc účastnilo slosování zhruba 366 000 hráčů s 15,5 milionu zaregistrovaných účtenek. Nejvíce hráčů se do projektu zaregistrovalo do slosování v listopadu 2017, a to 478 000.

Celkové náklady na loterii činí 207,6 milionu korun. Z toho na výhry ve 30 slosováních bylo rozděleno 162 milionů korun. Na fixní a variabilní náklady, jako například za provoz nebo reklamní kampaň, MF vydalo 45 milionů korun. "Tyto náklady ale představují jen malý zlomek prostředků, které EET v kombinaci s Účtenkovkou do veřejných rozpočtů přináší. Během prvních tří let fungování EET získaly veřejné rozpočty na daních a pojistných přes 33 miliard korun navíc," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Slosování loterie se konalo každý 15. kalendářní den v měsíci. MF od prosince zvýšilo počet možných výher v loterii, a to z 21 025 na 30 215. Celková hodnota výher zůstala ale zachována, změna se týká především navýšení počtu nejnižší stokorunové výhry. První výhra je milion korun, druhá automobil za zhruba 400 000 Kč, třetí 300 000 Kč, čtvrtá 200 000 Kč a pátá 100 000 korun. Zároveň od prosince může každý hráč registrovat maximálně 500 účtenek měsíčně.

MF si od loterie slibovalo větší motivaci zákazníků k přebírání účtenek vydaných v EET. Podle úřadu se z hlediska počtu hráčů i registrovaných účtenek jedná o úspěšný projekt i v mezinárodním porovnání.

V souvislosti s vládními opatřeními proti šíření nového typu koronaviru Sněmovna 24. března schválila návrh MF na pozastavení celé EET na dobu vyhlášeného stavu nouze a následující tři měsíce. Žádný podnikatel tak v současnosti nemusí evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Dálnice D11 u Prahy bude uzavřená kvůli komplikacím při demolici mostu až do rána

Kvůli komplikacím při demolici mostu přes D11 u Prahy se zpozdí zprovoznění komunikace avizované dříve na 18:00. Podle Národního dopravního informačního centra (NDIC) se provoz na dálnici obnoví až v pondělí ráno. Práce na bourání mostu ztěžuje velké množství výztuže, která nebyla zanesena v dokumentaci, a dělníci o ní tedy nevěděli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při sesuvu půdy na severu Indie přišlo o život devět osob

Devět lidí přišlo o život při sesuvu půdy v severoindickém státě Himáčalpradéš. Sesuté balvany spadly na vůz, v němž cestovalo 11 lidí. Zbylé dvě další osoby a jeden kolemjdoucí byli zraněni. Uvedla to agentura ANI s odvoláním na indo-tibetskou pohraniční policii (ITBP).

Balvany valící se z kopce způsobily také zřícení nedalekého mostu a poškodily několik aut. Zablokováno bylo také několik silnic, uvedla agentura Reuters.

Západ Indie v minulých dnech zasáhly monzunové deště, které vyvolaly záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Ve státě Maháráštra při záplavách a sesuvech zahynulo 138 osob a desítky dalších se stále pohřešují, uvedla televizní stanice NDTV. Dvě státní dálnice a důležité silnice zůstávají zavřené pro dopravu, což ztěžuje evakuaci lidí. Mnoho jich uvízlo na střechách svých zatopených domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy