Do českých firem bude moci ročně nastoupit tisícovka indonéských studentů

ČTK ČTK
19. 6. 2024 18:45
Do českých firem bude moci ročně nastoupit tisícovka indonéských studentů

Do českých firem bude moct ročně nastoupit až tisíc studentů indonéských technických škol. Program, který má pomoct k řešení nedostatku kvalifikovaných pracovních sil v Česku, na výjezdním zasedání v Havlíčkově Brodě schválila vláda, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo průmyslu a obchodu. Dosud byla kvóta na zaměstnanecké karty pro indonéské občany 150 lidí ročně.

"Pro naši ekonomiku jsou klíčová průmyslová odvětví jako automobilový, slévárenský, ocelářský nebo chemický průmysl. Firmy z těchto oblastí potřebují dostatek technicky vzdělaných pracovníků. Abychom jim pomohli kvalifikované zaměstnance získat, spouštíme nový projekt, který indonéským studentům umožní pracovat pro české firmy a získat potřebnou praxi," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Projekt slouží pro české firmy minimálně s 500 zaměstnanci, které zaměstnají vybrané indonéské občany po dobu dvou let. Firmy cizincům budou muset zajistit ubytování, zaškolení, koordinátora a překladatele. Žádosti o zaměstnaneckou kartu budou indonéští studenti podávat na české ambasádě v Jakartě.

Pilotní fáze projektu se uskutečnila ve druhé polovině minulého roku, kdy se ho zúčastnilo 300 indonéských pracovníků. Svářeči, zámečníci či elektrikáři ve věku 21 až 29 let posílili plzeňský závod Škody Group, předního evropského výrobce vozidel pro veřejnou dopravu.

Státnímu rozpočtu by mělo při naplnění kvót plynout ze správních poplatků za rok pět milionů korun, pracovníci totiž v přepočtu hradí 5000 korun za žádost.

 

Právě se děje

Další zprávy