Do Česka přijelo o desetinu více turistů než před rokem, pomohly sportovní akce

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 9. 2015 11:07
Do Česka přijelo v prvním pololetí 12,4 milionu turistů z ciziny, meziročně o 9,5 procenta více. K nárůstu počtu turistů z ciziny letos přispěly mimo jiné významné sportovní události. Rekordní počet turistů v letní sezoně pak podle všeho zaznamenala Praha. Počet ubytovaných turistů v hlavním městě se ve třetím čtvrtletí se podle odhadů přiblížil dvěma milionům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: České dědictví UNESCO

Praha - Do Česka přijelo v letošním prvním pololetí 12,4 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o 9,5 procenta více. Z toho zhruba 4,9 milionu tvořili zahraniční turisté, kteří se v ČR ubytovali minimálně na jednu noc. Jednodenních návštěvníků bylo 6,4 milionu, tranzitních cestujících pak 1,1 milionu. Vyplývá to z údajů agentury CzechTourism a Českého statistického úřadu.

Mezi jednodenními návštěvníky tvoří více než polovinu Němci, kteří mimo jiné využívají pro ně výhodný kurz české koruny. "Celkově jsou výhodné nákupy hlavním důvodem návštěvy pro více než tři čtvrtiny jednodenních návštěvníků," uvedla generální ředitelka agentury CzechTourism Monika Palatková.

Návštěvníci z Německa tvořili v prvním pololetí 60 procent z 6,4 milionu cizinců, kteří se v Česku zdrží jen jeden den. Dalších 14 procent tvořili Rakušané, stejně bylo i Slováků. Poláci tvořili desetinu jednodenních návštěvníků. Pro turisty je hlavním důvodem návštěvy Česka dovolená (65 procent), obchodní jednání (16 procent) či návštěva příbuzných a známých (12 procent).

Důvod? Jasně vede dovolená

Pro turisty je hlavním důvodem návštěvy Česka dovolená (65 procent), obchodní jednání (16 procent) či návštěva příbuzných a známých (12 procent).

"Do pozitivního vývoje cestovního ruchu se v prvním pololetí promítlo několik faktorů. Patří sem například významné sportovní události, které ovlivnily příjezdový cestovní ruch v místech svého konání," uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

V loňském roce přijelo do Česka celkem 25,7 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o 3,8 procenta více. Většina z nich (51,6 procenta, respektive 13,2 milionu) ale strávila v ČR jen jeden den. V tuzemských hotelech a penzionech se ubytovalo 8,1 milionu turistů z ciziny. Téměř desetina ze zahraničních návštěvníků použila ČR jen jako tranzitní zemi.

Praha zřejmě dosáhne na rekord

Letošní letní turistická sezona byla zřejmě rekordní pro českou metropoli. Počet ubytovaných turistů v hlavním městě se ve třetím čtvrtletí přiblížil dvěma milionům, odhadla Pražská informační služba - Prague City Tourism. Přibylo jak zahraničních turistů, tak domácích návštěvníků.

"Přestože větší zájem o Prahu jako turistickou destinaci pozorujeme již od června 2014, tempo přírůstku hostů z Evropy a Asie se meziročně zrychlilo zhruba třikrát. Očekáváme proto, že třetí čtvrtletí bude co do počtu turistů rekordní," uvedl pražský radní Jan Wolf.

Přestože v hlavním městě ubývá turistů z Ruska a Ukrajiny, Prahu si za svůj turistický cíl stále častěji vybírají návštěvníci z Jižní Koreje, Číny a Indie. V prvním pololetí do metropole přijelo o 68 procent více Korejců a o 34 procent víc Číňanů. "Těší nás také nárůst domácích návštěvníků, kterých se v Praze ubytovalo přibližně 424 000," dodal Wolf.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy