Do Česka míří agentura My Travel, chce konkurovat Invii

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
20. 8. 2014 19:15
Na domácím polském trhu má My Travel 65 poboček, z nichž 60 je v rukách franšízantů.
Na český a slovenský trh míří nová cestovní agentura My Travel.
Na český a slovenský trh míří nová cestovní agentura My Travel. | Foto: MyTravel.pl

Praha – Na český a slovenský trh vstupuje původem polský franšízový koncept My Travel. V současné době hledá cestovní agentura takzvaného master franšízanta pro zajištění své pobočkové sítě.

Majitel konceptu chce být přímou konkurencí největší tuzemské franšízové agentury Invia, která má v Česku asi stovku poboček.

Na domácím polském trhu prodává My Travel cestovní služby poskytované různými touroperátory, jako je v Česku známý Neckermann nebo Exim Tours. Mimo to klientům nabízí prodej letenek, autobusových jízdenek i cestovní pojištění.

Na tamním trhu má momentálně 65 poboček, z nichž 60 je v rukách franšízantů. „Naším cílem je mít na konci letošního roku v Polsku osmdesát kanceláří,“ říká výkonný ředitel My Travel Damian Ozga.

Investice čtvrt milionu

„Pro zahraniční expanzi jsme si Českou republiku a Slovensko zvolili zejména proto, že oba trhy mají s tím polským mnoho společných znaků. Výhodou je i geografická blízkost,“ vysvětluje Ozga.

Prvotním cílem společnosti je podle něj najít partnera, který uvede v Česku i u slovenských sousedů do provozu první pobočku. Ta bude sloužit jako pilotní projekt, který ukáže potenciál obou trhů a přiláká další franšízanty.

„Zájemce o franšízovou licenci by měl mít znalosti z oboru a chuť rozvíjet značku My Travel na českém a slovenském trhu,“ upřesňuje ředitel My Travel.

Na zřízení a vybavení pobočky My Travel musí případní franšízanti vynaložit zhruba 240 tisíc korun. K tomu budou každý měsíc odvádět poplatek za informační systémy a marketingovou podporu ve výši 2400 korun.

Víc než Invia?

Pobočky o velikosti 18 až 45 metrů čtverečních by měly vznikat v obchodních centrech nebo na hlavních nákupních ulicích s vysokou koncentrací chodců.

„V případě zájmu o otevření prodejního ostrůvku by se jeho velikost měla pohybovat mezi 15 až 20 metry čtverečními. Pobočka by dále měla mít minimálně dvě přepážky sloužící k obsluze zákazníků,“ upřesňuje Ozga.

Podle něj má koncept My Travel potenciál překonat tuzemskou franšízovou jedničku, cestovní agenturu Invia. Kolik poboček chce cestovní agentura v samotném Česku v příštích letech otevřít, ale Ozga nesdělil.

„V České republice má Invia v současné době čtyři vlastní pobočky a asi sto franšíz,“ uvádí pro srovnání marketingový manažer Invie Michal Tůma.

Řada agentur po roce končí

"Úspěch bude záležet na tom, jak kvalitní služby a za jakou cenu nová agentura nabídne," říká tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

Připomíná, že každou sezonu se objeví několik nových subjektů podnikajících v cestovním ruchu, ať už se jedná o nové cestovní kanceláře, či internetové cestovní agentury. Většina z nich však nepřežije první rok provozu.

„V tomto směru je velmi důležité, aby daná společnost dodržovala všechny zákonné podmínky pro nabízení zájezdů jiných cestovních kanceláří či organizaci zájezdů vlastních. Konkurence na českém trhu je silná a šanci mají jen ty subjekty, které nabízejí kvalitu za odpovídající cenu,“ dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy