Do Česka loni přijel rekordní počet zahraničních turistů

ČTK ČTK
19. 1. 2015 15:53
Loni byla také i překonána rekordní hodnota příjmů z cestovního ruchu z roku 2007, odhadují analytici.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: České dědictví UNESCO

Praha - Do Česka loni přijelo rekordních 8,08 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o tři procenta víc. Ubylo naopak domácích turistů, těch se v tuzemských hotelech, penzionech a kempech ubytovalo o dvě až tři procenta méně. Vyplývá to z odhadu poradenské společnosti Mag Consulting a údajů Českého statistického úřadu.

"Z pohledu počtu přenocování však zdaleka rok 2014 úspěšný nebyl. Roční hodnota počtu přenocování v hromadných ubytovacích zařízeních v ČR za rok 2014 podle naší predikce dosáhla počtu 42,4 milionu s meziročním poklesem hodnoty přibližně o dvě procenta," uvedl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek. Kratší dobu strávili v hromadných ubytovacích zařízeních především tuzemští turisté.

Celkem loni počet hostů ubytovacích zařízení vzrostl podle odhadu o procento na 15,5 milionu. Za poklesem počtu domácích turistů byl podle Beránka vyšší zájem Čechů o zahraniční dovolené.

Loni byla také překonána rekordní hodnota příjmů z cestovního ruchu z roku 2007, kdy dosáhla téměř 140 miliard korun. Výše výdajů na cestovní ruch v ČR v uplynulém roce vzrostla o deset až 12 procent na rekordních 100 miliard korun.

Rok 2014 byl z pohledu cestovního ruchu v ČR, ale i ve světě velmi úspěšným. Podle predikcí Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) byla opět překonána hodnota jedné miliardy mezinárodních příjezdů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy