Bitcoin ztratil přes polovinu hodnoty. Do boje s kryptoměnami se pouští vlády, banky i Facebook

Jaroslav Krejčí
5. 2. 2018 13:22
Hodnota bitcoinu na burze klesla z prosincových téměř 20 tisíc dolarů na méně než osm. Může za to i strach z regulace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Trh s bitcoinem a dalšími kryptoměnami prochází v posledním týdnu takzvanou korekcí.

Zatímco ještě na přelomu roku se tržní hodnota digitálních měn vyšplhala přes 800 miliard dolarů, na konci ledna podle serveru Coinmarketcap.com přesahovala 500 miliard a nyní je o více než 100 miliard níž.

Výprodej citelně zasáhl i nejznámější a nejvíce obchodovanou kryptoměnu bitcoin. Ten se dal v pondělí dopoledne nakoupit a prodat na lucemburské burze Bitstamp za méně než osm tisíc dolarů (přes 160 tisíc korun).

V prosinci přitom jeho cena vylétla až na téměř 20 tisíc dolarů (zhruba 400 tisíc korun). Trh tehdy popoháněla poptávka především menších investorů (většinou z asijských zemí - Korea, Japonsko či Vietnam), kteří nakupovali bitcoin a ostatní digitální měny s vidinou rychlého výdělku.

Následně však došlo k obratu a zhruba od poloviny prosince kurz bitcoinu klesá. Podle expertů za tím jednak stojí výprodej ze strany investorů, kteří jsou po nákupech za vyšší ceny v minusu a obávají se dalšího prohlubování ztráty.

Roli hrají také obavy z vyšší regulace. Například indická vláda minulý čtvrtek oznámila, že "nepovažuje kryptoměny za legální platidlo a použije všechny dostupné prostředky, aby je zastavila".

Kurz bitcoinu.
Kurz bitcoinu. | Foto: Thomson Reuters

Již dříve se mluvilo o razantnějším postupu vůči virtuálním měnám například v souvislosti s Jižní Koreou, která je z hlediska objemu obchodů na kryptoměnových burzách jedním z nejdůležitějších světových trhů. Tamní ministr spravedlnosti v lednu hovořil o možném budoucím zákazu kryptoměn, zatím však vláda přijala některá opatření, která mají zabránit tomu, aby se přes virtuální měny praly špinavé peníze.

Tvrdé výroky v minulých týdnech přišly i z Evropy. Ve společném prohlášení slíbili tvrdou regulaci před dvěma týdny německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron − bitcoin podle nich znamená "riziko pro finanční stabilitu".

O několik dní později vystoupila i britská premiérka Theresa Mayová, která chce proti kryptoměnám zasáhnout kvůli jejich údajné popularitě mezi kriminálníky.

Určitý dopad na negativní náladu na kryptoměnových trzích mohlo mít také oznámení sociální sítě Facebook, že bude blokovat jakékoliv reklamy propagující produkty a služby spojené s kryptoměnami.

A v neposlední řadě, pro bitcoin a další virtuální měny přišly nepříznivé zprávy i od velkých finančních domů ve Spojených státech i Velké Británii. Americké Bank of America, JPMorgan, Citigroup či britská Lloyds Bank zablokovaly možnost platit za nákup kryptoměn kreditními kartami. Obávají se totiž, že by mohlo přibývat klientů, kteří kvůli ztrátám nebudou schopni splácet své úvěry.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy