Do boje o krachující Job Air vstupuje skupina J&T

Zuzana Kubátová Tereza Holanová Zuzana Kubátová, Tereza Holanová
29. 1. 2014 13:20
Skupina chce omezit sílu bankovního klubu, kterému Job Air dluží stovky milionů
Opravárenské centrum pro opravu letadel Mošnov.
Opravárenské centrum pro opravu letadel Mošnov. | Foto: stavbaroku.cz

Ostrava - Do boje o krachující opravnu letadel Job Air Technic v Mošnově u Ostravy se zapojila finanční skupina J&T. Advokát Marek Galvas, který pro J&T pracuje, přihlásil u soudu pohledávku společnosti Nevet za 45 milionů korun.

Podle dokumentu, uloženého v obchodním rejstříku, odkoupila Nevet pohledávku od firmy CCG. Za tou přitom stojí ostravský podnikatel Daneš Zátorský - zakladatel a původní vlastník Job Air.

"Celková výše pohledávek věřitele za dlužníkem přesahuje 66 milionů korun," píše soudu Galvas, který se zároveň za Nevet uchází o členství v prozatímním věřitelském výboru Job Air Technic.

Zkouší vyřadit spořitelnu

Galvasův krok je signálem rozjíždějící se tvrdé bitvy o mošnovský hangár. Advokát zároveň žádá soud, aby do prozatímního věřitelského výboru nenominoval Českou spořitelnu, která je spolu se státní Českou exportní bankou největším věřitelem Job Air a iniciátorem insolvenčního návrhu.

Podle Galvasova názoru má být ve věřitelském výboru bankovní klub, který v Job Air nárokuje dohromady přibližně 683,6 milionu korun, zastoupen pouze jedním členem, a to Českou exportní bankou.

"Ustanovení obou bank do věřitelského výboru by podle názoru věřitele nenaplňovalo požadavky na zastoupení všech skupin věřitelů a mohlo současně narušit zájem na co nejvyšší uspokojení všech věřitelů a nikoliv jen zajištěných bank," píše Galvas soudu s tím, že obě instituce mají naprosto totožné zájmy.

Vyřazení České spořitelny může souviset s dalším osudem Job Air. Zatímco Česká exportní banka je podle informací z bankovních kruhů mnohem více nakloněna tomu, aby pohledávky Job Air ještě před vyhlášením úpadku od bank koupil strategický investor, Česká spořitelna je proti a trvá na úpadkovém řízení.

"Chceme v Job Air udržet provoz, jednáme s potenciálními zájemci o pohledávky. Jsme ve shodě s Českou spořitelnou, máme stejný zájem," říká o záchraně hangáru mluvčí České exportní banky Věra Dušková.

Vyjádření České spořitelny zatím online deník Aktuálně.cz zjišťuje.

Strategický partner na obzoru?

Totožnost investora, s nímž nyní banky vedou exkluzivní jednání o prodeji pohledávek, není známa. Podle informací Aktuálně.cz za něj vystupuje jako český partner a poradce firma EnCore bývalého bankéře Lubora Žalmana - přímo ten na žádosti o rozhovor na toto téma nereaguje.

Skutečným strategickým partnerem ucházejícím se o Job Air je podle dostupných informací zahraniční firma z leteckého průmyslu.

Angažmá J&T může mít ještě další cíl - už loni v létě se o Job Air zajímala ABS Jet, společná firma J&T a PPF. Jednání o převzetí pohledávek a kapitálovém vstupu nakonec nevedla k výsledku, údajně pro příliš vlahý zájem PPF.

"J&T v tom nemá žádný jiný zájem než získat určité uspokojení z této pohledávky během insolvenčního řízení," reaguje Galvas. "Už to ale usnulo, naše účast v insolvenčním řízení s tím nemá nic společného," dodává na téma podniku ABS Jet.

Job Air by mohl mít ještě dalšího zájemce - majitele strojírenské skupiny Vítkovice Jana Světlíka. Ten podle smlouvy z roku 2008 za úvěry hangáru ručí bankám 137 miliony korun. Pokud by ovšem od bank jejich pohledávky koupil, a stal se tak věřitelem Job Airu, vyhnul by se placení záruky a dluh by mohl "kapitalizovat" neboli přeměnit na většinový podíl v opravárenské firmě.

Zpoždění za miliony dolarů

Do opravárenského centra na letadla vložil stát v rámci podpory inovativního podnikání celkem 315 milionů korun. Jestliže firma skončí v úpadku a nepodaří se ji udržet v chodu, přijde o licence i certifikáty na opravu letadel.

"Banky nám obstavily už před dvěma týdny účty, stahují hotovost, nemáme provozní kapitál. Nebudeme dlouho schopni udržet výrobu, jakmile se zastaví, firma končí," říká spolumajitel a ředitel Job Air Daniel Barč. Penále za zpožděné opravy letadel podle něj přijdou na 10 tisíc dolarů na den.

"Je absurdní, že ministerstvo průmyslu a obchodu na nás tlačí, ať udržíme výrobu, ať nepřijdou vniveč investované dotace, zatímco jím zřizovaná Česká exportní banka spolu s Českou spořitelnou přežití firmy brání tím, že ji odstřihly od financování," dodává Barč.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Vítkovice Heavy Machinery převzal nový majitel, firma Skatlop

Společnost Skatlop doplatila kupní cenu a převzala ostravský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM), uvedl insolvenční správce VHM Lukáš Zrůst. Skatlop firmu získal ve veřejné dražbě za více než 1,2 miliardy korun.

VHM se loni dostaly do insolvence a pohledávky jejich 175 přihlášených věřitelů dosáhly přibližně 1,75 miliardy korun. Prodejní cena tak pokrývá přibližně 69 procent hodnoty pohledávek, což je podle insolvenčního správce v českém prostředí nebývalý úspěch. "Z hlediska věřitelů je to vynikající výsledek. Jedná se o trojnásobek vyvolávací ceny a zřejmě nejvyšší částku, kterou se kdy prodejem průmyslového areálu v insolvenci podařilo v Česku získat," uvedl Zrůst.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovaly dvě nehody. Jeden člověk zemřel

Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči. Dálnice ve směru na Německo je kvůli hromadné havárii uzavřena. Policie vyzývá k opatrnosti, na místě je hustá mlha. Sjet z dálnice musejí řidiči mířící k hranici u Velemína. 

Tragická nehoda se stala na 55. kilometru u Chotiměře po 9:00. Na místě zasahují všechny jednotky záchranného systému. "Je to hromadná nehoda pěti automobilů, bohužel řidiči nerespektují výstražné tabule ani nevytvořili záchrannou uličku. Apelujeme na opatrnost," zdůraznila mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Hromadné nehodě předcházela zhruba v 6:00 nehoda dvou kamionů. "Při ranní nehodě jedna osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do litoměřické nemocnice, druhá osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do ústeckého traumacentra," řekl mluvčí záchranky Prokop Voleník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy