Do boje o krachující Job Air vstupuje skupina J&T

Skupina chce omezit sílu bankovního klubu, kterému Job Air dluží stovky milionů
Opravárenské centrum pro opravu letadel Mošnov.
Opravárenské centrum pro opravu letadel Mošnov. | Foto: stavbaroku.cz

Ostrava - Do boje o krachující opravnu letadel Job Air Technic v Mošnově u Ostravy se zapojila finanční skupina J&T. Advokát Marek Galvas, který pro J&T pracuje, přihlásil u soudu pohledávku společnosti Nevet za 45 milionů korun.

Podle dokumentu, uloženého v obchodním rejstříku, odkoupila Nevet pohledávku od firmy CCG. Za tou přitom stojí ostravský podnikatel Daneš Zátorský - zakladatel a původní vlastník Job Air.

"Celková výše pohledávek věřitele za dlužníkem přesahuje 66 milionů korun," píše soudu Galvas, který se zároveň za Nevet uchází o členství v prozatímním věřitelském výboru Job Air Technic.

Zkouší vyřadit spořitelnu

Galvasův krok je signálem rozjíždějící se tvrdé bitvy o mošnovský hangár. Advokát zároveň žádá soud, aby do prozatímního věřitelského výboru nenominoval Českou spořitelnu, která je spolu se státní Českou exportní bankou největším věřitelem Job Air a iniciátorem insolvenčního návrhu.

Podle Galvasova názoru má být ve věřitelském výboru bankovní klub, který v Job Air nárokuje dohromady přibližně 683,6 milionu korun, zastoupen pouze jedním členem, a to Českou exportní bankou.

"Ustanovení obou bank do věřitelského výboru by podle názoru věřitele nenaplňovalo požadavky na zastoupení všech skupin věřitelů a mohlo současně narušit zájem na co nejvyšší uspokojení všech věřitelů a nikoliv jen zajištěných bank," píše Galvas soudu s tím, že obě instituce mají naprosto totožné zájmy.

Vyřazení České spořitelny může souviset s dalším osudem Job Air. Zatímco Česká exportní banka je podle informací z bankovních kruhů mnohem více nakloněna tomu, aby pohledávky Job Air ještě před vyhlášením úpadku od bank koupil strategický investor, Česká spořitelna je proti a trvá na úpadkovém řízení.

"Chceme v Job Air udržet provoz, jednáme s potenciálními zájemci o pohledávky. Jsme ve shodě s Českou spořitelnou, máme stejný zájem," říká o záchraně hangáru mluvčí České exportní banky Věra Dušková.

Vyjádření České spořitelny zatím online deník Aktuálně.cz zjišťuje.

Strategický partner na obzoru?

Totožnost investora, s nímž nyní banky vedou exkluzivní jednání o prodeji pohledávek, není známa. Podle informací Aktuálně.cz za něj vystupuje jako český partner a poradce firma EnCore bývalého bankéře Lubora Žalmana - přímo ten na žádosti o rozhovor na toto téma nereaguje.

Skutečným strategickým partnerem ucházejícím se o Job Air je podle dostupných informací zahraniční firma z leteckého průmyslu.

Angažmá J&T může mít ještě další cíl - už loni v létě se o Job Air zajímala ABS Jet, společná firma J&T a PPF. Jednání o převzetí pohledávek a kapitálovém vstupu nakonec nevedla k výsledku, údajně pro příliš vlahý zájem PPF.

"J&T v tom nemá žádný jiný zájem než získat určité uspokojení z této pohledávky během insolvenčního řízení," reaguje Galvas. "Už to ale usnulo, naše účast v insolvenčním řízení s tím nemá nic společného," dodává na téma podniku ABS Jet.

Job Air by mohl mít ještě dalšího zájemce - majitele strojírenské skupiny Vítkovice Jana Světlíka. Ten podle smlouvy z roku 2008 za úvěry hangáru ručí bankám 137 miliony korun. Pokud by ovšem od bank jejich pohledávky koupil, a stal se tak věřitelem Job Airu, vyhnul by se placení záruky a dluh by mohl "kapitalizovat" neboli přeměnit na většinový podíl v opravárenské firmě.

Zpoždění za miliony dolarů

Do opravárenského centra na letadla vložil stát v rámci podpory inovativního podnikání celkem 315 milionů korun. Jestliže firma skončí v úpadku a nepodaří se ji udržet v chodu, přijde o licence i certifikáty na opravu letadel.

"Banky nám obstavily už před dvěma týdny účty, stahují hotovost, nemáme provozní kapitál. Nebudeme dlouho schopni udržet výrobu, jakmile se zastaví, firma končí," říká spolumajitel a ředitel Job Air Daniel Barč. Penále za zpožděné opravy letadel podle něj přijdou na 10 tisíc dolarů na den.

"Je absurdní, že ministerstvo průmyslu a obchodu na nás tlačí, ať udržíme výrobu, ať nepřijdou vniveč investované dotace, zatímco jím zřizovaná Česká exportní banka spolu s Českou spořitelnou přežití firmy brání tím, že ji odstřihly od financování," dodává Barč.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Rakety vypálené z Gazy na Izrael zabily dvě ženy

Rakety odpálené z palestinského Pásma Gazy v jihoizraelském Aškelonu zabily dvě ženy, píše agentura Reuters s odvoláním na záchranné služby. Patrně jde o první izraelské oběti přeshraničního násilí, které začalo v pondělí.

Podle webu The Times of Israel raketa v Aškelonu zasáhla rodinný dům. Jednou z obětí je podle izraelských médií 80letá žena.

Izraelské nálety v Gaze si od pondělního večera podle tamního ministerstva zdravotnictví vyžádaly životy 26 Palestinců včetně devíti dětí a ženy.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Mount Everest zdolali po roce první zahraniční horolezci, mezi nimi i bahrajnský princ

Na vrcholu nejvyšší hory světa Mount Everestu stanula v úterý skupina 12 zahraničních horolezců. Stalo se tak poprvé od chvíle, co nepálská vláda horu znovu zpřístupnila poté, co byla oblast loni uzavřena kvůli pandemii nemoci covid-19. Výskyt případů nákazy koronavirem v základním táboře z nedávné doby ale vyvolává obavy. Informovala o tom agentura Reuters.

Celkem vystoupalo na Mount Everest 38 horolezců, z čehož 12 přijelo ze zahraničí. Byl mezi nimi i bahrajnský princ Muhammad Hamad Muhammad Chalífa a dalších devět Bahrajnců, sdělila společnost Seven Summits Trek, která jejich cestu organizovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Komora vyškrtla Michala kvůli kauze Homolka ze seznamu advokátů

Česká advokátní komora (ČAK) vyškrtla ze seznamu advokátů Davida Michala z pražské kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners). Informovala o tom mluvčí komory Iva Chaloupková. Michal je pravomocně odsouzený za podplacení někdejšího ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého.

Chaloupková stručně uvedla, že představenstvo ČAK rozhodlo o vyškrtnutí Michala ze seznamu advokátů 10. května. "Mgr. Bc. David Michal byl pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin podplácení. Podle názoru představenstva ČAK, jež je vázáno výrokem rozsudku Vrchního soudu v Praze z ledna letošního roku, jeho trestná činnost ohrožuje důvěru v řádný výkon advokacie tímto advokátem," napsala bez dalších podrobností. Vyškrtnutí ze seznamu znamená, že dotyčný právník nesmí advokacii dále vykonávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy