Dinosaurus v obýváku. Fosilie se staly módou bohatých, v aukcích za ně utrácí miliony

Lukáš Vincent
25. 10. 2020 10:54
Jako živé by je do obýváku nikdo nechtěl. Ovšem jako dekorace jsou velmi žádané. Kostry prehistorických zvířat se staly módou mezi soukromými sběrateli a na aukcích se o zachovalé exempláře strhávají intenzivní boje. Minulý týden dokonce navzdory současné ekonomické nejistotě padl nový rekord. V nejvyšší kvalitě se přitom na trhu objeví pouze párkrát do roka.
Kostru Stana objevil v roce 1987 v Jižní Dakotě amatérský paleontolog Stan Sacrison. Nyní se vydražila za 31,8 milionu dolarů.
Kostru Stana objevil v roce 1987 v Jižní Dakotě amatérský paleontolog Stan Sacrison. Nyní se vydražila za 31,8 milionu dolarů. | Foto: Reuters

O výjimečně zachovalou kostru T. Rexe, po svém nálezci pokřtěnou Stan, se v dražbě organizované newyorskou pobočkou Christie's střetli tři zájemci. Ten úspěšný, jenž dosud zůstal v anonymitě, pak musel s nabídkou jít až téměř na 32 milionů dolarů.

Zástupy bohatých sběratelů se zájmem o raritní fosilie se rozšiřují, ceny rostou.

A paleontologové, jejichž původní zaměstnavatelé − muzea − si novým zájemcům nemohou dovolit konkurovat, mají nový džob. Konzultace pro milionáře. Dinosauři, o které v roce 1993 plošně znovuobnovil zájem Spielbergův Jurský park, se stali byznysem.

Dinosauří artefakty jsou exkluzivní zboží, které se na trhu objeví v nejvyšší kvalitě párkrát do roka. Trh minimálně s 66 milionů let starými kostmi je natolik aktivní, že Guardianu loni dokonce umožnil sestavit cenový lístek.

Lebka triceraptora: 170 až 400 tisíc dolarů. Lebka diplodoka: 570 tisíc až 1,1 milionu. Kostra tyranosaura až 10 milionů. Letos zase Financial Times informovaly o cenovce 1,4 milionu na kostře čtyřmetrového masožravého allosaura, dvoumilionovém nacenění kostry teropoda a 2,4 milionu dolarů zapla­cených za kostru dvanáctimetrového diplodoka na dubnové dražbě v Paříži.

Většina prehistorických exponátů tam mimochodem minimálně dvojnásobně překonala odhadované ceny. "Vlna zájmu se jednoznačně zvětšuje," komentoval to tehdy specialista na fosilie Iacopo Briano z aukční síně Binoche et Giquello. A nabídka se tak rozšiřuje. Stejně jako prodejní kanály.

Loni třeba profesionální hledač Alan Detrich nabídl na on-line aukci na eBayi čtyři a půl metru dlouhou kostru mladého tyranosaura za 2,95 milionu dolarů. Trendu se chopili i někteří developeři luxusních bytů v Londýně, New Yorku nebo v Los Angeles, kteří dinosauřími doplňky ozvláštňují své nemovitosti.

Mezi vášnivé sběratele patří i hollywoodské hvězdy jako Russell Crowe, Leonardo DiCaprio nebo Nicolas Cage. Mezi posledními dvěma jmenovanými ostatně v roce 2007 došlo ke slavné aukční bitvě o lebku tyranosaura. Tu tehdy s příhozem na 276 tisíc dolarů získal Nicolas Cage. Z lebky se nicméně mohl radovat jen osm let. Později se totiž ukázalo, že byla vykopána a propašována z Mongolska. A herec nakonec ve snaze vyhnout se problémům a vyšetřování souhlasil s jejím vrácením do Ulánbátaru.

Pět let starý skandál pak poukázal na slabá místa tohoto byznysu. Obchod s nálezy se pohybuje v šedé zóně ekonomiky. Vykopávky se často pašují − především z Mongolska nebo Ruska −, čínské podsvětí zase vyrobilo několik podvrhů.

Kostra jako umění

Zájem mezi sběrateli, nebo spíš bohatými jedinci, kteří se snaží ozvláštnit své příbytky, nicméně neopadá. A naopak se rozšiřuje. Velká poptávka je třeba i po zkamenělých prehistorických rostlinách, nahoru jdou i "mladší exempláře". Například na Sibiři se nyní díky odtávání permafrostu intenzivně "těží" ostatky mamutů.

"Kdykoliv se podíváte na div přírody v podobě například dinosauří kostry, máte před sebou jednak záznam ságy evoluce, zadruhé svým způsobem umělecké dílo," vysvětlil pro list Independent rostoucí zájem veřejnosti o prehistorické nálezy paleontolog Eric Mickeler, který působí jako konzultant pro aukční síň Sotheby's. A dražební domy nemají problém tuto poptávku saturovat.

Fosilie navíc přitahují pozornost široké veřejnosti. A z raritní nabídky nebývale kompletní kostry T. Rexe Stana tak Christie's dokonce udělala "tvář" své říjnové aukce moderního umění. Zájem opravdu vzbudila. Na aukci se v živém přenosu dívalo na 280 tisíc lidí, trojnásobek běžného obecenstva.

Původně se předpokládalo, že Stan se prodá za šest až osm milionů dolarů, dražebník nicméně nepředpokládal, že by mohl padnout rekord, kterým je 23 let starý prodej kostry T. Rexe pojmenovaného Sue, za nějž chicagské Muzeum historie přírody zaplatilo 8,36 milionu dolarů.

Na vědce se nedostává

Kostru Stana objevil v roce 1987 v Jižní Dakotě amatérský paleontolog Stan Sacrison. Původně svým nálezem velký zájem nevzbudil. Odborníci totiž skelet považovali za ostatky "běžného" býložravého triceratopse. Až o pět let později se ukázalo, že 188 kostí objevených Sacrisonem je jedním z nejkompletnějších nálezů T. Rexe.

Hraním dinosauřího puzzle a skládáním kostry do finální podoby pak experti společně strávili třicet tisíc hodin práce. Vzhledem k tomu, že ve Spojených státech je legální prodávat nálezy ze soukromých pozemků, výsledek jejich aktivity nyní mohl ocenit trh.

Podle paleontoložky Darly Zelenitské prodej Stana poukazuje na fakt, že pro muzea a vědecké instituce je stále těžší soutěžit o nálezy na volném trhu. Vědci se obávají, že sběratelé díky finanční síle stáhnou z trhu většinu nových objevů, což v očích odborníků bude znamenat jak zpomalení progresu poznání, tak znemožnění představení těchto nálezů veřejnosti. Do boje o Stana se nicméně hlavní muzea nepouštěla. S kostrou se totiž neprodávala práva na její 3D modely a další marketingové aktivity, což pro veřejné instituce znamená ztíženou možnost na kostře dlouhodobě vydělávat.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy