Díla za miliony korun se budou dražit on-line. Podívejte se na největší favority

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková - za podpory: logo Kodl
21. 11. 2020 16:54
Obdivovatelé výtvarného umění i zájemci o investice do vzácných děl budou letos jednu z nejvýznamnějších aukcí roku sledovat zřejmě přes obrazovku. Z pražského Žofína ji bude on-line přenášet Galerie Kodl, která má v nabídce opět řadu zajímavých "kousků". Podívejte se na ty nejvzácnější.
František Janoušek: Krajina s knihou
František Janoušek: Krajina s knihou | Foto: Galerie KODL

Surrealismus v českém prostředí

Mimořádným solitérem v rámci výstavy je pak veřejnosti dlouho nepřístupné a v posledních dekádách nevystavované oboustranné plátno Jindřicha Štýrského "Kostel na kopci / Svatý Šebestián" z roku 1921.

K surrealismu 30. let v českém prostředí se hlásí zejména práce Františka Janouška. Z kolekce jeho obrazů zaujme především velkoformátová malba "Krajina s knihou" z roku 1934, která staví tohoto umělce na úroveň nejlepších světových reprezentantů stylu a lze ji bez váhání označit za jedno z nejvýznamnějších autorových děl, které se objevilo na českém aukčním trhu. "Krajina s knihou" startuje na 3,5 milionu korun, odhadní cena je 4 až 6 milionů. 

Bohatě je zastoupena také Skupina 42 v čele s Kamilem Lhotákem. Podzimní aukční kolekce představuje Lhotákovu tvorbu od samého počátku až do pozdních období. Jedním z autorových prvních známých obrazů je plátno "Příběhy z cest" z roku 1939, odrážející ještě inspiraci stylizovaným rukopisem Henriho Rousseaua.

O rok starší "Tobogan" již opouští tematiku Verneových dobrodružných románů a přenáší nás kamsi na Letenskou pláň. Typickou vizualitu, poesii periferií a Lhotákovu lásku k technice pak výborně reprezentuje dílo "Winchanger".

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy