Prestižní Financial Times mění majitele. Kupují je Japonci

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 23. 7. 2015 16:16
Vydavatelství Pearson potvrdilo, že prestižní deník po 58 letech prodává.
List Financial Times je na prodej.
List Financial Times je na prodej. | Foto: Financial Times

Londýn / New York - Britské vydavatelství Pearson po šedesáti letech vlastnictví prodává prestižní list Financial Times.

Kupcem je japonský mediální dům Nikkei (Nihoi Kenzai Šimbun), zaplatí 1,31 miliardy dolarů.

Německé vydavatelství Axel Springer, kterému patří například deníky Bild nebo Die Welt, dementovalo zprávu některých německých médií, že má o deník zájem.

Vydavatelství Pearson se chce podle anonymního zdroje dále zaměřovat hlavně na oblast vzdělávání a média zcela opustit. Financial Times vlastnilo od roku 1957.

Ranní káva nad Financial Times.
Ranní káva nad Financial Times. | Foto: Reuters

Bývalá ředitelka vydavatelství Marjorie Scardinová prodej odmítala, ale strategie se změnila v roce 2013, kdy ji ve vedení firmy vystřídal John Fallon.

Ekonomicky zaměřený list se vyznačuje lososovou barvou papíru, kterou se odlišuje od ostatních už od roku 1893. Začal vycházet o pět let dříve.

Financial Times mají nyní 720 tisíc předplatitelů, z toho sedmdesát procent tvoří čtenáři na webu, který je celý zpoplatněn. Mnozí mediální analytici se podle agentury Reuters domnívají, že list i přes to, že poměrně úspěšně "naskočil" do digitální éry, není příliš ziskový.

Pearson nezveřejňuje žádné údaje o ziskovosti či ztrátovosti listu.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.

Další zprávy